January 28, 2021, 2:52 am

Вонредната состојба во Италија продолжена до aприл

Поврзано

Владата побара од Филипче да започна постапката за набавка на вакцини од Кина

Владата на Република Северна Македонија на вечерашната, 42 редовна седница, ја разгледа и ја усвои Информацијата за набавка на...

Се огласи Филипче за здравствената состојба на Здравствените работници на Нeфрологија

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, во вестите за Канал 5 телевизија потенцираше дека сите здравствените работници кои се...

Филипче: Британскиот сој на вирусот побрзо се шири, да останеме прeтпазливи

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, во вестите за Канал 5 телевизија, во врска со детектираниот британски сој на...
- Advertisement -

Италијанскиот министер за здравство Роберто Сперанца изјави дека вонредната состојба воведена во таа земја поради коронавирусот, ќе биде продолжена до крајот на април.

Вонредната состојба првпат беше воведена пред една година и требаше да биде во сила до крајот на овој месец.

Општата епидемилошка слика се влоши минатата недела. Поради влошените индикатори, Владата смета дека вонредната состојба треба да се продолжи до 30 април, рече Сперанца во Парламентот.

Коронавирусот зеде речиси 80.000 животи во Италија, што ја прави земја на второ место во Европа по смртност и шеста во светот.

Во Италија, вкупно над 2,3 милиони луѓе се заразени со вирусот.

Latest News

Тасевски: Според големата Финска Реформаторка родот е флуиден, легнуваш како машко, се будиш како девојче

Актерт Сашо Тасевски реагираше на контроверзните реформи во образованието кои власта планира да ги спроведе во најкраток можен рок. „Наскоро...

More Articles Like This