September 29, 2020, 10:28 pm

Вонредна временска прогноза: Не очекуваат големи промени на температурата!

Поврзано

Време: Променливо, со дожд, ветер и до 25 степени

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд и со умерен до засилен ветер од...

Променливо облачно, наместа пороен дожд и засилен ветер

Времето во земјата денеска ќе биде променливо облачно. На места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен...

Падна првиот снег во Македонија

Планината Кораб, со највисокиот врв во нашата држава, Голем Кораб, со висина од 2.764 метри надморска височина, утрово ја...
- Advertisement -

Промената што ќе се случи во среда доцна навечер, во текот на ноќта кон четврток, а особено во четврток, ќе донесе значителен на температурите на воздухот (за околу десет степени, понекаде и за повеќе), информира Славчо Попоски.

Сето ова ќе биде проследено и со северен ветер, кој ќе биде и со зас илен интензитет, особено долж Повардарието. Исто така, особено во четврток, ќе има зголемена облачност која ќе биде проследена со повремени врнежи од дожд и тоа особено од пладневните часови па натаму, од локален карактер и нешто поинтензивни. Ќе има услови и за локална појава на грмежи како и со засилување на ветерот.

Нестабилноста е повеќе веројатна на запад и на југ од државава.
Најтопло ќе биде денеска и во среда кога максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 28. до 35. степени, а во четврток максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 22. до 30. степени.

Понатамошен пад на температурите на воздухот ќе има во петок, кога максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 16. до 24. степени.
Особено студено ќе биде во сабота, кога минималните температури на воздухот ќе се спуштаат во интервалот од 0. до 11. степени во најтоплите предели од државава.
Поради ваквата ситуација и поради разведрувањето, во сабота наутро не се исклучува можноста за појава на слана или слаб мраз на некои места и тоа особено во Малешевијата, па земјоделците треба да бидат подготвени за овие промени.

Latest News

Коронавирусот мутира и станува сѐ поотпорен на мерките за заштита

Новиот коронавирус мутирал од првичната нишка и сега се смета за позаразен, според научниците од Методистичката Болница во Хјустон. Студијата,...

Колапс во индустријата: Пaд од 9 отсто на индустриското производство во август

Индустриското производство во август годинава во однос на август лани бележи пад од 9,1 отсто, а во периодот јануари ‒ август 2020 година, во...

МК „хотел Мериот“, Телма и Заев – тоа е коалицијата

Во интервју кое на социјалните мрежи на големо се коментираше поради непрофесионалноста на водителот, еден долгогодишен новинар постави лош пример како за неполн час...

Поради дефekт дел од Центар ќе остане без вода

Од ЈП Водовод и канализација информираат дека утре поради дeфект на затварач ф 80 мм., на ул.Филип Втори Македонски ББ (карши Жена Парк), прeкинато...

Семеен „бизнис“ во Кавадарци: Татко и син заедно произведувале и продавале дpoга

Основното јавно обвинитeлствo Кавадарци донесе наредба за спроведување на иcтражна постапка пpoтив две лица, татко и син на возраст од 56 и 33 години,...

More Articles Like This