ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ПОРАДИ ЕПИДЕМИЈА НА МОРБИЛИ ВО ВАШИНГТОН: Расте бројот на заболени од морбили во Вашингтон!

Поврзано

Кpитичнo во САД – Рекорден број нoвoзaболeни и хocпитализиpaни лицa со Koвид-19

Ковид-19 и понатаму се шири во САД, а во одредени сојузни држави забележан е рекорден дневен пораст на бројот...

Не стивнува ширењето на кoрoнaвиpycот во светот

Од почетокот на пандемијата над 12,75 милиони луѓе во светот се заразени со коронавирусот, додека 563.869 пациенти починале. Русија вчера...

Регистрирани два зeмјoтpecи во Кина

Земјотрес со јачина од 5,1 степени денеска го потресе североисточниот кинески град Тангшан, соопштија локалните власти. Потоа е регистриран уште...
- Advertisement -

Гувернерот на Вашингтон, Џеј Инсли, прогласи вонредна состојба поради големиот број на случаи на заболени лица од мали сипаници.

Неговата одлука следуваше откако во неделата беа потврдени вкупно 35 заболени лица, објавија тамошните медиуми.

Малите сипаници се многу заразна болест, која може да биде и смртоносна за мали деца”, изјави Инсли, додавајќи дека почетокот на жариштата создава екстремен ризик за јавното здравје што брзо може да се прошири и во други земји.

Најголем број на потврдените случаи или 34 заболени лица, беше забележан во областа Кларк на јужната граница на Вашингтон, а од вкупниот број на заразени според здравствените власти 30 лица не биле вакцинирани.

Во последните неколку години бројот на невакцинирани деца во САД е зголемен, поради што властите препорачуваат вакцинација против мали сипаници, заушки и рубела.

Latest News

Петнаесеттина странски медиуми акредитирани за известување од изборите

Предвремените парламентарни избори во Македонија ќе ги следат новинарски екипи од петнаесеттина странски медиумски куќи. За изборите од...

Денеска гласаат 3apa3eните со Koвид-19 и лицата кои се во caмоизолација

Општинските изборни комисии прифатиле 716 барања од лица позитивни на коронавирусот или во самоизолација за гласањето што треба да се спроведе денеска во рамки...

Високи службеници од ИВЗ заразени со koронавирус

Двајца високи службеници од Исламската верска заедница се позитивни на коронавирусот, пренесува „МКД“, според чии информации состојбата на еден од заболените е доста тешка....

„Не може да имаме држава, се додека не се открие pекетот и kриминалот кој се става под тепих“

Не може да имаме држава ако овие работи стојат под тепих и не може да имаме функционална држава ако обвинителот којшто е главен овие...

Мицкоски: Ќе покажеме дека сме различни

Во гостување во емисијата Заспиј ако можеш, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христија Мицкоски рече дека СДСМ цело време збори за враќање на Груевски и ништо...

More Articles Like This