ВООДУШЕВУВАЧКО, ЗАСТРАШУВАЧКО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Меурчиња заробени во мраз на Алјаска

Поврзано

Се одлучи дека е доволно за овој живoт – Нaјплoднaтa жена на светот, која рoди 43 деца, реши дека повеќе нема да рaѓa

Мариам Набатанзи (41) од Уганда досега родила дури 43 деца, од кои на петпати четворки, четирипати на свет донела...

Поука: Водел буpен живот и имал многу пари, но на крајот од животот побарал само една работа

Кога ќе помислите дека парите се сѐ во животот, сетете се на оваа приказна… Еден богат човек бил на болничка...

Фејсбук најавува pecтрикции, ќе се отcтрануваат потенцијално штeтните содржини од платформата

Компанијата „Фејсбук“ соопшти дека ќе започне да ги обележува потенцијално штeтните објави на својата мрежа, кои, сепак, ќе ги...

Од година на година, како што завршува есента на Алјаска, јапонскиот фотограф Рајота Кајита го бара првиот мраз на зимата. Верува дека сè – дури и она што се чини незначително, се поврзува со поголемите аспекти на нашата планета. Еден пример е мразот што се создава над езерата.

Кајита прави фотографии од мраз уште од 2010 година, како дел од неговиот проект наречен „Формации на мраз“. Тој е воодушевен од геометриските обрасци што ги гледа: пенливи полиња од меури под замрзнатата површина и кристали од снег и мраз. Многу фотографии се композиции од заробени, замрзнати меурчиња од метан и јаглероден диоксид.

Иако Кајита сака да ги фотографира формациите, тој е загрижен поради нивното постоење. Како што се загреваат северните региони на Земјата, топењето на вечниот мраз се забрзува. Тоа ослободува повеќе метан, кој е штетен стакленички гас.

Кајита се надева дека луѓето што ќе ги видат фотографиите ќе се чувствуваат поврзани со природата и поврзаноста ќе им помогне да се справат со поголеми проблеми, како што се глобалните климатски промени.

Актуелно

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Нови „бомби“ во етерот – што мисли Заев за Бранко Црвенковски и неговите луѓе, и колкав е неговиот капитал

Нови аудио снимки од свиркачи се појавија на социјалната мрежа „ЈуТјуб“ на кои може да се слушнат секвенци од разгвор кој Зоран Заев го...

Повеќе вести