ВОЈНАТА Е НА ПРАГОТ: Судир помеѓу двете најголеми сили речиси неизбежен – Блискиот Исток ќе биде причината

Поврзано

СЗО со нови насоки за евидентирање на смртнocта од Koвид 19

Пациентите што ќе починат од инфаркт, дури и кога брисот за ковид-19 им е позитивен, не треба да се...

Во кaтacтрoфaлнитe пoплaви во Јапонија зaгинaa близу 40 луѓе

Близу 40 лица се верува дека починале како резултат на поројните дождови во Јапонија. – Обилните дождови предизвикаа поплави и...

Научниците контра СЗО: Бараат да се сменат препораките за коронавирусот

Стотици научници тврдат дека постојат докази дека коронавирусот може да биде зaразен во помалите честички во воздухот и ја...

Сирискиот парадокс не може да биде поголем и згора на се поопасен – колку е поблиску крајот на граѓанската војна во таа земја, толку поблиску сме до проширување на војната во Сирија во светската војна. Или барем изгледа така. Во двата случаи, загриженоста мора да биде на исто ниво со опасноста од директен конфликт помеѓу Америка и Русија.

Сириската арапска армија минатиот месец го започна со успешна офанзива против терористите во Источна Гута, регион во близина на Дамаск, кој со години е под контрола од страна на Ал Каеда и слични борци за човекови права и демократија. Главниот светски заштитник на таквата перцепција за човековите права, САД и нејзините сојузници, пак на ова возвратија со закана за напаѓање на владата во Дамаск, дури и без согласност на Обединетите нации. А Русија ветува дека ќе се брани доколку тоа се случи.

Дали ова значи дека опасноста од вооружен судир на големите сили сега е поголема отколку што беше досега? Дали се припрема лажен напад со хемиското оружје, за кој ќе биде обвинет за Дамаск, кој ќе им служи на Американците како причина за нападот? Или ќе ги обесхрабрат острите предупредувања на Русија да не го прават тоа?

Ова се прашањата за кои дипломатот Зоран Миливојевиќ и професорот по меѓународни односи, Срѓан Перишиќ, говороеа за “Новиот Спутник поредок”.

Помеѓу двата случаи кои во моментов се во фокусот на светската јавност – постојаните закани поврзани со Сирија и случајот со шпиунската “Скрипал афера” – постојат значајни случајности; Во двата случаи, Западот, без доказ, ја обвинува Русија (или нејзиниот сојузник) за употреба на хемиско оружје. И двата настани се случуваат истовремено.

Коментирајќи го ова, Зоран Миливојевиќ проценува дека ова е “притисок” што се случува во значаен момент, пред два настани важни за Русија, со цел да се предизвика штета. Ова се претседателските избори и Светското првенство во фудбалот, според сценариото кое веќе беше видено пред Зимските олимписки игри 2014 во Сочи … Накратко, тоа е анти-руска кампања. А суштината е во обидот на западните центри за моќ, кои траат веќе подолго време да се потисне растечкото влијание на Русија и нејзиното враќање на светската сцена “.

Демонизацијата на Русија на Западот се случува повеќе од 10 години “, вели Срѓан Перишиќ. “Западот не може да го прифати фактот дека својата моќ во секоја смисла опаѓа, но во исто време дека Русија прерасна во соодветна конкуренција; Западот сега не може да го прифати тоа што Русија го прифати кон крајот на осумдесеттите. Во тоа лежи најголема опасност, и поради тоа е владее целиот овој хаос. Хаос кој владее на многу места во светот, вклучувајќи ја и Сирија – станува збор за обид да се сопре Русија по секоја цена “.

Ники Хејли, амбасадор на САД во ОН, по што и францускиот претседател Емануел Макрон, неодамна се заканија со напади врз Сирија во случај на употреба на хемиско оружје. Тоа значи дека светот не треба да се грижи бидејќи сирискиот претседател Башар ал-Асад нема причина за употреба на хемиско оружје, дури и ако имаа можност, бидејќи тој веќе победи употребувајќи регуларни средства. А сепак, ние се сеќавам и како Колин Пауел, тогашен државен секретар на САД, во Советот за безбедност на ОН мавташе со примерок документ во кој се тврдеше дека Садам Хусеин поседува оружје за масовно уништување. Тоа се искористи како casus belli, а потоа се покажа дека Пауел лажел; ниту Садам поседувал такво оружје, ниту пак Американци имаа докази …

“Се повторува истото сценарио како и во случајот со Ирак …”, коментира Зоран Миливојевиќ. “Затоа, ситуацијата е многу опасна, ние сме на работ на можна ескалација која може да предизвика директен судир помеѓу двете големи сили, кои ќе биде катастрофален за сите.”
“Но, на Запад веќе никој не му верува. Ако му се веруваше дека пред 15 години во случајот со Садам Хусеин, сега веќе не. И тоа е огромната разлика помеѓу ситуацијата тогаш и денес, дополнително под контрола на Западот, Сирија ги уништи сите нејзини резерви на хемиско оружје ” вели Срѓан Перишиќ.

А сепак, тоа не значи дека Западот не ќе се обиде да го повтори истиот рецепт. Валериј Герасимов, началникот на Генералштабот на руските вооружени сили, всушност, вели дека Русија има “веродостојни информации дека бунтовниците се подготвуваат да исценираат напад од страна на сириската со хемиско оружје врз цивили” и дека Американците ќе ја искористат оваа ситуација, со лажниот напад како “доказот” кој го бараа, и изговор да се нападне. А во деловите на Источна Гута ослободени од терористи се пронајдени и лаборатории, како и залихи на хемиско оружје.

Со кои сили ќе го извршат нападот за кој се закануваат, прашува Срѓан Перишиќ. “Франција нема таква моќ. Американците имаат, но пристигнуваат извештаи дека тие ги повлекуваат своите авиони A10 од базата Инџирлик во Турција, која требаше да биде главна база за напад на Сирија … Тие може само да продолжат да предизвикуваат хаос, но, од друга страна, Русија јасно стави до знаење дека нема да дозволи такво сценарио за напад врз Сирија “.

“Мислам дека Руското предупредување ќе го спречи нападот. И ми се чини дека во овој момент Американците и администрација на Доналд Трамп во оваа смисла е поразумна од британската “, рече Миливојевиќ, но предупредува дека” тоа не значи дека нема да се зголемуваат тензиите и понатаму; дури и се очекува да има лажен напад со хемиско оружје, патем, ова е веќе видено во провинцијата Идлиб. ”

Каков вид на игра сега Америка игра во Сирија, бидејќи е сосема јасно дека не успеаа да ја урнат владата на Асад? Генералот Х. Р. Макмастер, шеф на Советот за национална безбедност на САД, неодамна призна дека американската војска ќе остане во Сирија и по поразот на т.н. Исламска држава, а на ова рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров возврати и предупреди дека е “очигледно” дека Американците сакаат да расцепкаат Сирија на повеќе “мали кнежевства, контролирани од страна на надворешните играчи. ”

“Американците се незадоволни од својата позиција, не се задоволни од водечката улога на Русија, која успеа да се поврзе со регионални играчи – Турција, Иран и Ирак – како што Америка никогаш не успеа”, вели Срѓан Перишиќ. “Американците сега се обидуваат да ги соберат остатоците од скршени терористички групи, а се очекува дека тие ќе бидат насочени против Иран и неговите сојузници, против Дамаск и Хезболах. Во ова ќе учествува и Саудиска Арабија, како што учествуваше досега. ”
И покрај овие обиди да се ублажат загубите “,” американски век “беше убиен во Сирија”, се констатира во коментарот на “Блумберг”.

Зоран Миливојевиќ заклучува: “Точно е дека Америка изгуби во Сирија и дека поразот на Америка има ефект врз целокупните глобалните односи. Успехот на Русија ја потврди позицијата на Иран како регионална сила, губење на Турција, сето тоа не им одговара на американските интереси. Значи, ако го гледате геополитичкото и геостратешкото ехо е на војната во Сирија оцената на “Блумберг” не е далеку од вистината. Во тоа, пак го гледам главниот мотив на американската администрација, а со тоа и мотивот на Велика Британија, целта е да се спречи да се дојде до мирно решение на ситуацијата. Оттука и создавање на амбиент во кој ќе има конфликт, наместо решавање на кризата по дипломатски пат. “

Актуелно

(Видео) Шекеринска e поголем лaжгo од Зоран Заев

Денес на Јутуб беше објавено видео кое ги демантира сите обвинувања на Радмила Шекеринска кон Инфомакс за ширење на...

Се намалува бројката, 78 нови зapaзени од Koвид-19 во Македонија

Во последните 24 часа се направени 894 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на позитивни на Ковид-19. Во истиот период се починати пет...

(Видео) Шекеринска и Јанева во домот на Боки 13, сепак не се познавале само од телевизија

На мрежата Јутуб се појави видео на кое што се гледа вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска во друштво на Катица Јанева и...

(Видео)Техничкиот министер за земјоделство качен на коњ вршеше проверка на шумскиот фонд

Ден со Цветан Трипуновски, во инспекција низ Огражден, проверка на шумскиот фонд и лов на потенцијална дрвосеча. https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/745665222864670/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Прилеп

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите на Прилеп. Cледете во живо: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/360493781586587/

Повеќе вести