ВОЈНИЦИТЕ ВО НАТО ЌЕ ОДАТ ГOЛИ И БOCИ: Продолжува фиjacкoтo со стратегиското достигнување на Шекеринска – “Чизми за секој (трет) војник”!

Поврзано

РКЕ: Нови цени на горивата од утре на полноќ

Регулаторната комисија за енергетика денеска треба да го објави новиот ценовник за нафтените деривати што ќе биде во сила...

БУГАРИТЕ СО НОВА ПРОВОКАЦИЈА: Историјата на т.н. македонски јазик е бугарска

Нема знак на еднаквост меѓу јазик и книжевен јазик. Едниот е семеен концепт, а другиот вид. Бугарскиот јазик ја...

АДМИНИСТРАЦИЈАТА НЕ Е ПОШТЕДЕНА: Вработен во Водовод заразен со КОВИД-19, четворица негови колеги во самоизолација

Еден заболен со ковид 19 има во „ЈП Водовод и каналзицаија“, а четворица се во самоизолација, оваа инфорамција за...

До редакцијата на Инфомакс повторно стигна писмо од подофицер кој не информираше за фијаското кое се слуцува во АРМ, а се однесува на нереализираното ветување на Шекеринска дека букавално секој војник ќе добиел нови чизми. Подофицерот кој се обрати до нашата редакција не информираше дека поради тоа што наместо 7200 парчиња чизми, АРМ добила нешто помалку од 4000 парчиња чизми.

Згора на се и од добиените парчиња, поголемиот дел биле со несоодветни броеви. Поради фактот што броевите се несоодветни, дел од нив се преголеми, а војниците ќе бидат приморани да носат по неколку пара чорапи за да им бида точни броевите. Проблематично е што и голем дел од чизмите се со премал број па војниците воопшто и не можат да ги облечат.

Дополнително, чизмите кои ги набави Шекеринска се зимски што значи дека вониците и во лето ќе носат зимски чизми. Се поставува прашањето врз основа на кои потреби се распишал тендерот, дали министерството побарало набавка на доволен број чизми, но и големински броеви односно дали потребите за чизми се искажани од генералштабот? Како ќе се надмине оваа состојба и дали некој ке понесе одговорност? Дали Шекеринска чуствува некаква виa за лaгитe кои ги искажа пред целата јавност, прашуваат војцните? Дали можеби ова е нов бонбона бизнис со новосадската КС-Сејфти Шус?

Од извори во АРМ дознаваме дека за да го намалат нeзaдoволcтвoтo сега, Шекеринска дала наредба од магацините да се извадат стари турски Чизми и им ги делат на војниците, со ветување дека ќе има анекс на договорот и ќе се докупат цизми за сите. Арно ама, војниците се нeзaдовoлни од турските чизми кои не исполнуваат никаква стандарди поради што се создава незадоволство и се фаќаат врски кој да биде ставен на списокот и да добие од новите цизми.

Актуелно

OД КАДЕ МУ ИНФОРМАЦИИ НА КУРТИ: Избори во Македонија ќе има во јули

– Вршителот на должноста премиер на Косово Албин Курти денеска повторно се заложи за вонредни парламентрни избори во неговата...

РАСТЕ БРОЈКАТА И ДЕНЕС: На 250 теста 21 нов случај на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 17 оздравени пациенти во: Скопје-7, Куманово-2, Прилеп-2, Велес-2, Гостивар-1, Крива Паланка-1, Пехчево-1 и...

Нов раст на новозаболени од Ковид-19, да се почитуваат препораките

Бројот на новозаболени од коронавирусот во државава повторно е во пораст. Според вчерашните податоци од Институтот за јавно здравје, регистрирани се 37 нови случаи...

БРОЈКАТА И НАТАМУ РАСТЕ: 37 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 11 оздравени пациенти во: Скопје-2, Прилеп-7, Велес-2. Во изминатото деноноќие не се регистрирани...

СО ЛЕСНО: Почна 42-часовниот карантин во државата

Од 11 часот денеска почна забраната за движење на населението што ќе трае до вторниk до 5 часот изутрина. Забраната не важи за полицијата, армијата,...

Повеќе вести