ВОЈСКА КОНТРОЛИРАНА ОД НАДВОР: Тенковите газат автомобили по улиците, народот му дава поддршка на Ердоган!

  • July 15, 2016

Малата група од турската армија контролирана од надворешни центри на моќ, не отстапи од обидот за воен удар и по предупредувањето на Ердоган дека ќе има последици, како и предупредувањето на премиерот дека оние кои ова го прават ќе ја платат највисоката цена

tenk_kola_turcija

По повикот на Ердоган кој го испрати преку Си-Ен-Ен Турк, народот излезе на улиците во негова поддршка, при што граѓаните успеаа да запленат неколку армиски тенкови од пучистите, и да го блокираат движењето на војската, која започна да пука по насобраните.
tenk_turci

Во обид да продолжи по патот, еден од тенковите почна да ги прегазува автомобилите кој претставуваа блокада.

 

Ваквите информации за насилство и дестабилизација на земјата ги подгреаа надежите на домашните соросоиди, кои својата радост ја искажуваа на социјалните мрежи.

Претходно «
Следно »