November 28, 2020, 11:19 am

Во Албанија peгиcтpиpaни 737 нoвoзapaзeни и 13 пoчинaти oд Koвид-19

Поврзано

Во Јапонија peкopднo згoлeмyвaњe нa нoви cлyчaи нa кopoнa

Јапонското Министерство за здравство денес потврди дека 2.530 лица се разболеле во последните 24 часа, што е најголем дневен...

Фаучи: Baкциниpaјтe ce дypи и aкo cтe ce oпpaвилe oд Koвид-19

Водечкиот американски експерт за инфективни болести Ентони Фаучи ги советуваше Американците кои веќе имале коронавирус, или претпоставуваат дека го...

Kopoнaтa никaкo дa cплacнe: Bo cвeтoт ce зapaзeни нaд 62 милиoни лицa

– Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина 62 милиони, а последните милион лица се заразени за помалку...
- Advertisement -

Во Албанија и во изминатото деноноќие регистрирани се високи бројки на новозарзени со Ковид-19, на оздравени но и на починати.

-Од направените 2.470 тестови ковид позитивни биле 737 лица, што е 30 отсто од тестираните случаи. Во исто време битката со опасниот вирус ја добија 414 или 15.469 од вкупно заразените 32.196 лица. За жал битката ја изгубија 13 лица на возраст од 54 до 85 годни ,односно 685 до сега, информираше Министерството за здравство и социјална заштита.

Според истиот извор, се зголемува и бројот на хоспитализирани. Во трите ковид болници се третираат 443 пациенти.

Во меѓувреме продолжуваат обвинувањата од опозицијата дека властите ја затскриваат реалната бројка на починати, но и на „наводните слободни болнички капацитети“.

Докторката Мирела Табаку, експерт од јавното здравство, во име на опозициската Демократска партија, објави видео каде се гледа редица амбулантни возила пред втората ковид болница „Шефќет Ндроќи“ во кои има пациенти на кои тука им се пружа лекарска услуга.

Latest News

Седумдесет и шест годишен cтpyмичaнeц co бacтyн вo paкa ги мoтивиpa млaдитe дa дapyвaaт kpв

Седумдесет и шестгодишниот Панче Николов, кој досега дарувал крв над 120 пати, со бастунот во рака се уште ја...

Пpивeдeнo лицe oд Скопје зa cтopeнo paзбojништвo

Триесет и осумгодишен скопјанец е приведен вчера за издржување притвор во Затворот Скопје за сторено кривично дело „разбојништво“. МВР денеска соопшти дека скопјанецот А.З. е...

Во Јапонија peкopднo згoлeмyвaњe нa нoви cлyчaи нa кopoнa

Јапонското Министерство за здравство денес потврди дека 2.530 лица се разболеле во последните 24 часа, што е најголем дневен биланс на новозаболени лица од...

Фаучи: Baкциниpaјтe ce дypи и aкo cтe ce oпpaвилe oд Koвид-19

Водечкиот американски експерт за инфективни болести Ентони Фаучи ги советуваше Американците кои веќе имале коронавирус, или претпоставуваат дека го имале, да се вакцинираат веднаш...

Heмa цpн peкopд кoj Филипче нe гo coбopи, бoлницитe бeз киcлopoд и кpeвeти

Лагите и неспособноста на Венко Филипле резултираат секој ден со десеттина починати, а вкупно скоро 1.700 починати. Македонија е на врвот на европската листа по...

More Articles Like This