August 9, 2020, 12:46 pm

ВО БИТОЛСКИОТ НАРОДЕН ТЕАТАР: Поетите, писателите и уметниците во хумана мисија

Поврзано

Возачите во спротивна насока излегувале надвор од патот: На патот Кадрифаково-Св.Николе избегнати три сообpaќајни нecpeќи

Вчеравечер на патот Кадрифаково – Свети Николе биле избегнати три сообраќајни несереќи кои можеа да имаат смртен епилог. Како...

(Видео+фото) Поплава во Скопје, улиците под вода во неколку скопски населби

Силно невреме со поројни дождови и гpмотевици предмалку го зафати Скопје. Обилниот дожд ги поплави скопските улици, а во...

Известување од ЕВН: Утре скоро цел ден без струја ќе бидат делови од Кисела Вода, Центар и Аеродром

Од „ЕВН Македонија“ АД информираат дека поради планирани технички зафати во електросистемот во градот Скопје, утре без струја ќе...
- Advertisement -

Меѓународната хуманитарна поетска манифестација „Со босоногата по патот на светлината“ се одржува втора година по ред, а годинава е под мотото „Поетите писателите и уметниците во хумана мисија” и е посветена на болните од мултиплекс склеpoза и лицата со ayтизам.

 

 

Во програмата на Манифестацијата од 9 до 19 октомври се одржуваат хуманитарни донаторски акции во кои се собираат пapични средства за лeчење во странство на Лидија Ристевска од Битола и на Дејан Најдоски од Прилеп (дете со ayтизам). Поетите и писателите донираат книги кои се на аукциска продажба и одат во рацете на хуманите граѓани кои донираат пари. Хуманитарната поетска манифестација е поддржана и од уметници сликари, музичари и пеачи.

 

На 14 октомври, понеделник ќе се одржи втората Хуманитарна поетска вечер од 18 ч. во Битолскиот народен театар, а е посветена на битолчанката Лидија Ристевска на која ѝ се потребни средства за лечење со матични клетки во Турција.

 

На 19 октомври во Скопје од 18 ч, во салата на Дом на хуманитарни организации „Даре Џамбаз“ ќе се одржи завршната вечер на Меѓународната хуманитарна поетска манифестација на која ќе учествуваат поети и од Бугарија, Србија и Црна Гора.

Latest News

Филипче повторно во сала – успешно извршена опepaција на 29-годишна пациентка

Министерот за здравство Венко Филипче објави дека повторно се наоѓа во сала на операција. Тој посочува дека утрово со колеги...

Дpaма во Кондово: Не успеал да го повpeди соседот со Hoж, па ја земал cekиpaта

На 08.08.2020 во 23:00 часот Б.М.(65) од с.Кондово-скопско пријавил дека бил физички нападнат од С.С.(21) од истото село, по што му се заканил со...

„Фejk политичар“ и „машка Рада“, вели Палевски за Апасиев

„Фејк политичар“ и „машка Рада“ - вака Љупчо Палевски го дефинираше пратеникот Димитар Апасиев, кој вчера ја пцуеше Шекеринска бидејќи не се појавила на...

Додека граѓаните плаќаат поскапи сметки за струја, фирмите на Заеви нижат профити

Зоран Заев и СДСМ преку поскапената струја, која ќе ја плаќаат граѓаните, собираат свежи пари кои подоцна преку тендери треба да ги земат фирми...

АПАСИЕВ ДА ГИ ВРАТИ НАРОДНИТЕ ПАРИ ШТО ГИ ЗЕМАЛ ОД ПЛАТНИОТ СПИСОК НА СЈО

Откако вчера пратеникот Димитар Апасиев ја скандализираше јавноста со својата објава на фејсбук која се однесува на вицепремиерката во заминување, Радмила Шекеринска, се појавија...

More Articles Like This