October 18, 2021, 2:10 am

ВО БOPБAТA ПPOТИВ КOРOНAВИPУСOТ: Повеќе од 600 медицински сестри пoчинaa од Koвид-19 во светот

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Во светот повеќе од 600 медицински сестри починаа од новиот коронавирус, со кој, според проценките, се заразени околу 450.000 здравствени работници, соопшти денеска Меѓународниот совет на медицински сестри.

Бројот на смртни случаи меѓу медицинските сестри е повеќе од двојно зголемен минатиот месец, покажува извештајот врз основа на податоците од над 30 земји.

– Во последните два месеца сведоци сме на зголемен број на медицински сестри починати од инфекција со коронавирус низ светот, од 100 на 600, и веруваме дека бројот на заразени здравствени работници изнесува околу 450.000, изјави извршниот директор на Советот, Хауард Кетон.

Точниот број на заболени медицински работници не е познат, но просечно тие изнесуваат седум отсто од сите случаи на Ковид-10. Стапката на заболени здравствени работници се разликува од една до друга земја. Во Сингапур, на пример, тој процент изнесува еден, додека во Ирска се над 30 отсто заразени медицински работници.

Во Меѓународниот совет на медицински сестри членуваат 130 национални здруженија и повеќе од 20 милиони регистрирани медицински сестри.

Latest News

Целосно обработени податоците од Градско, Дојран, Лозово, Росоман и Центар Жупа, ова се резултатите

На веб-страницата на Државната изборна комисија објавени се првичните резултати од пет општини каде се обработени 100 отсто од...

More Articles Like This