January 16, 2021, 9:31 am

Во бopбaтa пpoтив Koвид-19: Mepкитe нa oгpaничyвaњe вo Германија ocтaнyвaaт дo 20 дeкeмвpи

Поврзано

Кoj би peкoл: Hoвo нayчнo иcтpaжyвaњe – змиcки oтpoв, лek пpoтив Koвид-19

Руски научници под водство на раководителот на лабораторијата на Институтот за биоорганска хемија на Руската академија на науките, Јуриј...

Cилeн зeмjoтpec peгиcтpиpaн вo Татарски Теснец

Земјотрес со интензитет од 6,4 степени соред Рихтеровата скала синоќа е регистриран во Татарски Теснец во Русија, соопшти Европски...

Akтивни 16.231 cлyчaj co Koвид-19: Pacте бpoјoт нa oздpaвeни пaциeнти

До вчера во земјава беа регистриарни 16231 активни случаи на Ковид-19, од кои најголем број – 9985 се од...
- Advertisement -

Германската канцеларка Ангела Меркел синоќа изјави дека со лидерите на 16 германски држави се договорила ограничувачките мерки против ширењето на коронавирусот да останат на сила до 20 декември, додавајќи дека веројатно тие ќе продоложат и во јануари.

Бројот на инфекции се уште е преголем, изјави Меркел пред новинарите, но додаде дека мерките ќе бидат олеснети за време на Божиќните празници, пренесоа британските медиуми.

Таа додаде дека во Германија се воведува мерката за задолжително носење маски на отворено, особено на места каде има голема фреквенција на луѓе или во центрите на градовите, пренесуваат британските медиуми.

– Се уште сме далеку од 50 заразени на 100.000 жители во текот на седум дена. Убедена сум и се согласивме дека треба да се стремиме кон таа цел – рече канцеларката.

Британските медиуми потсетуваат дека Германија на 2 ноември воведе нов „локдаун“ со цел да се избори против вториот бран од коронавирусот, кој драматично се прошири низ цела Европа.

Според договорените мерки, на приватните собири во Германија ќе може да присуствуваат до најмногу пет лица, не сметајќи ги децата, додека за Божиќните празници ќе биде дозволено собирањето на најмногу 10 лица.

Latest News

Кoj би peкoл: Hoвo нayчнo иcтpaжyвaњe – змиcки oтpoв, лek пpoтив Koвид-19

Руски научници под водство на раководителот на лабораторијата на Институтот за биоорганска хемија на Руската академија на науките, Јуриј...

More Articles Like This