ВО БOPБA ПPOТИB КOРOНAВИPУСOТ: Русија избра 50 доброволци вojници за тестирање вaкцинa пpoтив Koвид-19

Поврзано

Бизарни мерки пpoтив пандемијата: Јапонија забрaни врескање при возење на ролеркостерите

За да го намалат ризикот од зараза со коронавирус, Јапонците ќе забранат врескање во текот на возење од 100...

Екстремни мерки во Србија поради зголемувањето на бројот на заболени

Владата на Србија денеска донесе нови мерки, на предлог на Кризниот штаб за заштита од коронавирусот, со кои се...

Германија ќе воведе пocтрoги мepки во бopбaтa пpoтив Koвид-19

Германија планира да воведе построги мерки за спречување на коронавирусот на локално ниво и надминување на заканата од втор...
- Advertisement -

Министерството за одбрана на Русија избра 50 доброволци од војниците за тестирање вакцина против коронавирусот, јави новинската агенција ТАСС.

Министерството соопшти дека 50 војници, вклучително и пет жени, биле избрани и изразиле желба да учествуваат во тестирање на безбедноста и ефикасноста на вакцината против коронавирус.

Сите кандидати минале претходни проверки и тестови, а никој од нив не бил болен во претходниот месец.

Војниците кои ќе учествуваат во тестирање на вакцината доаѓаат од различни единици низ целата земја.

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу претходно изјави дека Институтот работи на развој на вакцина против коронавирусот, дека претклиничките истражувања ќе бидат спроведени до 1 јуни, а клиничките истражувања треба да завршат до крајот на јули.

Latest News

Во живо од јавната седница на Државната изборна комисија

Во тек е јавна седница на Државната изборна комисија. Се очекува комисијата, по скоро 24 часа од изборите, хакиран...

По барање на ВМРО-ДПМНЕ, ДИК повторно ги пребројува резултатите од записниците

По барање на ВМРО- ДПМНЕ, ДИК повторно ги пребројува резултатите од записниците, се со цел да се отстранат сите можности за било какви неправилности...

Полицаец морал да пуkа за да спрeчи рaсправија меѓу две групи на изборниот ден

Полицаец бил приморан да испука два предупредувачки истрала во воздух за да спречи расправија помеѓу две групи на граѓани која се одиграла во близина...

Николоски: Зоран Заев не успеа да победи дома, Зоран Заев не успеа да победи во четвртата изборна единица

Почитувани пријатели од четвртата изборна единица. Би сакал да ви се заблагодарам на сите кои што излеговте на Парламентарните избори и со својот глас...

Во ДИК се спроведуваат финалните проверки седницата е одложена

Јавната седница на Државната изборна комисија, што требаше да се одржи во 18:15 часот, е презакажана за во 19:30 часот. Поради финални контроли на податоците...

More Articles Like This