Во Велика Британија зaплeнети 2,4 тони kokaин вреден 212 милиони евра

Поврзано

Историска средба: Путин го покани Зеленски во Москва

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека е подготвен да разговара за билатералните односи со украинскиот лидер Владимир Зеленски во...

Словачка пpoтера тројца руски дипломати

Братислава протера тројца вработени во руската амбасада, објави премиерот на Словачка, Едуард Хегер. „Словачка протера тројца руски дипломати. Во согласност...

Состојбата нe се подобрyва: Одложeн планот за ублажување на ковид мерките во Шведска

Шведска, која во текот на пандемијата ги избегнуваше мерките за заклучување, ќе го одложи планот за ублажување на некои...
- Advertisement -

Британската полиција заплени повеќе од два тона кокаин во една од најголемите заплени на наркотици во земјата, откако откри нелегална супстанца спакувана во гајби со банани испорачани од Колумбија, во вредност од 184 милиони фунти (212 милиони евра), објави денеска Националната агенција за криминал ( НЦА).

Полицијата уапси десет лица во северен Лондон откако на почетокот на неделава пронајде дрога на меѓународното пристаниште Портсмут.

Во 41 палета на товарен брод, спакувани како пратка банани, пристигнале 2,3 тони кокаин.

Полицијата ја земала дрогата пред да бидат доставени палетите на индустрискиот имот во Тотенхајм, каде специјалци извршиле рација и уапсиле пет лица. Другите петмина се уапсени на друг индустриски имот.

Сите мажи, на возраст меѓу 21 и 56 години, сè уште се во притвор и се товарат за увоз на лекови од класа А.

НЦА соопшти дека заплената на дрогата, со улична вредност од околу 184 милиони фунти, се смета за една од најголемите во историјата на Велика Британија.

Latest News

(Видео) Се зaпaли камион во Автокоманда

Скопските пожарникари вечерва интервенираа во населбата Автокоманда каде се запалил камион, дознава 24 Инфо. Според очевидци, запалениот камион е кај...

More Articles Like This