August 8, 2020, 12:26 pm

ВО ЕВРОПСКАТА УНИЈА СЕ КРОИ СКАНДАЛОЗНА МЕРКА ЕУ за Македонија и земјите со безвизен режим подготвува такса од 50 евра при влез во шенген-зоната?!

Поврзано

Cкaндaл во кралското семејство – Вojвoткaтa ја нaпaднaлa кралицата Елизабета и ја дaвeлa за вpaт

Цела Велика Британија со неверување ги слушнала вестите дека војвотката ја нападнала кралицата Елизабета II. Војвотката од Корнвол – Камила,...

Jас сум наставник, но пред сè сум мајка и не сакам да се коцkaм со живoтите на члeновите на моето семејство

Отворањето на училиштата и градинките во услови на пандемија предизвика многу спротиставени мислења, и на родителите и на наставниците,...

„Тези дyпka нe е дyпka“ – од СДСМ сега велат дека сепак нe постигнале договор со ДУИ

Преговорите за формирање на ново владино мнозинство се претворија во вистинска kakaфoниja, откако и денес, по трет пат се...
- Advertisement -
Во информацијата што ја пласираа западните медиуми се вели дека оваа кон крајот на ноември, на барање на Франција и Германија, Европската комисија се подготвува за воведување на Европски механизам за регистрирање на странски посетители – ЕТИАС. Барањето го темелат пред се на безбедносни причини, но важен е и финансискиот аспект според кој наплаќањето влез во Шенген зоната од 13 до 50 евра по лице ќе донесе од 500 милиони до две милијарди евра годишно

По 6 години безвизен режим ЕУ се подготвува да воведе скандалозна мерка со голема финансиска давачка за влез во Шенген-зоната за сите граѓани на земјите ослободени од визи, меѓу кои и Македонија.

Во информацијата што ја пласираа западните медиуми се вели дека оваа кон крајот на ноември на барање на Франција и Германија, Европската комисија се подготвува за воведување на европски механизам за регистрирање на странски посетители – ЕТИАС. Барањето го темелат пред се на безбедносни причини, но важен е и финансискиот аспект според кој наплаќањето влез во Шенген-зоната од 13 до 50 евра по лице ќе донесе од 500 милиони до две милијарди евра годишно. Според пресметките, од 602 милиони милиони туристи во Унијата во 2015, 30-ина милиони дошле од земјите со безвизен режим
ЕТИАС се темели на американскиот систем ЕСТА, според кој влез во САД се наплаќа 14 долари по лице со важност од 2 години, канадскиот 7 долари за 5 години и австралискиот 20 долари годишно.
Веста веднаш се прошири низ Македонија и низ балканските земји кои имаат безвизен режим со Унијата.
Но, пред се ја возбуди британската јавност и Владата кои се подготвуваат за преговори за излез од Европската Унија. Британската министерка за внатрешни работи Амбер Рад во изјава за Би-би-си не ја исклучи можноста британските граѓани во иднина да плаќаат за влез во Унијата.
Високи македонски дипломатски извори за Сител велат дека токму претстојните преговори за излез на Британија од Унијата се причина за протнување во јавноста на вакви информации, односно градење подобри преговарачки позиции на официјален Брисел.
Истиот извор наведува дека безбедноста како причина за мерката е ноторна глупост бидејќи речиси сите терористички напади во Унијата беа извршени од државјани на земјите од Шенген-зоната. Евентуалната мерка би била крајно штетна пред се за Унијата и истата ќе отвори прашања кои поодамна се сметаа за затворени, од аспект дека ЕУ преставува елемент на обединување, слобода на движење и почитување на основните човекови права. Мерка која би вовела плаќање за влез без логично објаснување е удар врз сите овие вредности, вели дипломатскиот извор за Сител.
Интересно е како Македонија и другите земји од Балканот би реагирале на системот за плаќање за влез во Унијата, кога токму тие ја спасија Европа од мигрантскиот бран.
Инаку системот ЕТИАС прв пат беше спомнат пролетта од страна на потпретседателот на Европската комисија, Франс Тимерманс, а Европскиот совет ја потенцира важноста од негово воведување во јуни.

Latest News

Ристески: Денес е тaжeн дeн за Македонија, за ceмeјcтвaта на зaгинaтитe, за сите нас, ден на вeчнa тaгa и нeпpeбoл, на гордост и нeпoкop

Поранешниот градоначалник на Прилеп Марјан Ристески преку статус на Фејсбук им оддаде почит на трагично загинатите војници кај местото...

КСС: Наместо Заев да нaјaвyвa oтпyштaњe на 30 илјади paбoтници вишoк од jaвниoт ceктop, Влaдaтa да го cпpoвeдe зaкoнoт за paбoтни oднocи

Во изминатиот период бевме бомбардирани преку медиумите дека е намален обемот на работа во јавниот сектор поради економската и здравствената криза, но и понатаму...

(Видео) Зошто СДСМ кpиe неколку cтoтици илjaди eврa за peклaми на социjaлни мpeжи и од каде им се?

СДСМ е најнетранспарентната политичка партија во Република Македонија и тоа поттикнува многу сомнежи. СДСМ овие избори ги изведе на најнедемократски начин, вршејќи најголем изборен...

Од бaндит вoдaч не бидyвa, Заев се пpeпoтyвa затоа што и неговите му велат дека е гoтoвo

СДСМ пишманска! Трети ден во јавноста пуштаат соопштение дека имаат мнозинство, трет ден само што не ги спремиле звучниците на најјако со песната ,,Зоки...

Го yдpил и избeгaл – Момче пoвpeдeнo во cooбpaќajкa

На 08.08.2020 во 00:00 часот било пријавено дека во Комплексот клиники „Мајка Тереза“ со повреди здобиени од сообраќајна незгода бил донесен Б.П.(24) од Скопје. Имено...

More Articles Like This