(Во живо)ГРУЕВСКИ ЗА 27-МИ АПРИЛ: Беше предвидено дека ваквиот настан единствено ќе му наштети на ВМРО-ДПМНЕ!

Поврзано

ДУРЛОВСКИ: Дoлжност и чeст е да и се служи на татковината, на секој начин, па и преку политиката

Игор Дурловски во интервју за Фактор проговори за размислата да биде носител на листа на идните парламентарни избори. Тој...

НЕ МОЖЕ БЕЗ ДОБРО КАФЕ: Александар Николоски во едно поинакво светло

Александар Николоски, потпретседателот на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, во интервју за Фрајдеј зборуваше за малку поинакви теми од оние на...

НИКОЛОСКИ ДО МЛАДИТЕ: „Бидете бунтовни, критикувајте и следете ги своите сништа“

Александар Николоски, потпретседателот на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, во интервју за Фрајдеј зборуваше почетоците на неговата политичка кариера. Николоски, најмладиот...

Во врска со настаните од 27-ми април, екс премиерот Никола Груевски вели дека од Виена иако многумина му замеруваат повикал на смирување на страстите за да се спречат полоши последици. 

-Направи добар потег што уште од Виена повикав на смирување на страстите и запирање на било какво насилство затоа што можеа последиците да бидат многу поголеми. Немам некој посебен коментар сум кажал многу пати во јавноста, дека упадот во Собранието и тепањето на пратениците е нешто што не требаше да се случи. Сосема во ред беа протестите и тоа не може никој да го осудил или да му даде негативна конотација. Тоа беа легитимни протести за работи кои што беа нормални и прифатени од граѓаните. Огромна маса на граѓани протестираа против Тиранската платформа.

За крај тој искоментира дека протестите на граѓаните до тој ден биле мирни и поддржани од сите, но граѓаните биле испровоцирани од СДСМ и ДУИ преку како што вели незаконскиот и неуставен избор на Талат Џафер за претседател на Собранието и тоа токму во моментот кога има народ пред Собранието. Според него лесно можело да се предвиди што ќе се случи ако се испровоцира народот и дека настаните што ќе случуваат единствено ќе му наштетат на ВМРО-ДПМНЕ.

-Ситуацијата ескалираше кога власта, денешната власт СДСМ и ДУИ го испровоцираа населението преку избор на незаконски и неуставен на претседател на Собранието и тоа во време кога знае дека има народ пред Собранието. Значи тоа можеа да го направат и дента во  2 часот кога нема никој или попладнето или слично. Но тие го направија тоа токму го одбраа моментот кога  надвор има толпа народ, која е наелектризирана која што следи што се случува на смарт телефоните. И на некои начин луѓето подлегнаа на тие провокации и се случи тоа што се случи. Тоа беше нешто што, што можеше многу лесно да се предвиди дека единствено ќе му наштети на ВМРО-ДПМНЕ и на тие луѓе таму. И така се случи!

 

(ВТОР ДЕЛ) Мега-интервју со Никола Груевски!

(ВТОР ДЕЛ) Мега-интервју со Никола Груевски!

Julkaissut infomax.mk Tiistaina 12. helmikuuta 2019

Актуелно

ФАЛБАТА Е ‘РЃА: Ако место да работи Филипче продолжи да шета по ПР агенции, бројките не можат да бидат поразлични од денешните

Не може да очекуваме подобри резултати во однос на справувањето со корона вирусот, ако министерот за здравство Венко Филипче,...

НИКОЛОСКИ: Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори

Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори, нагласува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. Тој...

НИКОЛОСКИ: Кога на Заев му се рyши планот за брзи избори виновни му се граѓаните, во суштина Заев е виновен

Денеска кога на Заев му се руши планот за брзи избори по цена на човечки животи, виновни му се граѓаните а во сушнина Заев...

НИКОЛОСКИ: Македонија е прва во регионот по број на пoчинaти и зapазени, а на дното по број на тестови на милион жители

Споредено со регионот, Македонија е на врвот на листата по број на пoчинати и на зaразени лица на милион жители, но сме дното на...

КАСАМИ ОПАСНОСТ ЗА ЛИДЕРИТЕ: Без маска и ракавици, на иста маса со половина Свиларе

Претседателот на тетовското крило на БЕСА Билал Касами и коалиционен партнер на СДСМ и Зоран Заев, денес, спротивно на сите протоколи за заштите од...

Повеќе вести