(Во живо)ДИК ВО ТОТАЛЕН ХАОС СО ПОДАТОЦИТЕ: Слабо со математика или обид за местење?

Поврзано

„Мoнcтpyм“ останува нерешена мистерија, yбиjцитe се на слобода

Судењето за случајот „Монструм“ продолжува на 26 август годинава. Имаше неколку одложувања и на страна се ставаше случајот кој...

Позитивен кандидат за премиер од албанскиот блок партии во Македонија

Кандидат за премиер на Македонија од албанскиот блок е позитивен на коронавирус. Засега е непознато каде се заразил, пренесува...

Донација на ​Амбасадата на САД за истражниот центар на Основното јавно oбвинитeлcтвo за гoнeњe на организиран кpиминaл и кopyпциja

Претставници на Амбасадата на САД во Скопје, преку Бирото за меѓународна борба против наркотици и за спроведување на законите...
- Advertisement -

Во своите извештаи од текот на гласањето за референдумот, Државната изборна комисија соопштува неточни податоци, реагираат грагани и медиумите.

На прес-конференцијата одржана во 15.30 часот, на која што беа соопштени податоците за одзивот на гласање до 15 часот, претседателот на комисијата, Оливер Дерковски, соопшти дека до тој момент на гласачките места излегле 334.075 гласачи, но истовремено и дека таа бројка претставува 22,56 отсто од вкупниот број запишани гласачи.

Но, 334.075 гласачи претставуваат 18,49 отсто од вкупниот број гласачи (1.806.336), а не 22.56 отсто, како што соопштија од ДИК. Од друга страна, 22,56 отсто излезени гласачи би биле 407.510 гласови, а не 334.075.

Од тука се поставува прашањето, која е вистинската бројка на излезени гласачи.

Latest News

„Мoнcтpyм“ останува нерешена мистерија, yбиjцитe се на слобода

Судењето за случајот „Монструм“ продолжува на 26 август годинава. Имаше неколку одложувања и на страна се ставаше случајот кој...

Позитивен кандидат за премиер од албанскиот блок партии во Македонија

Кандидат за премиер на Македонија од албанскиот блок е позитивен на коронавирус. Засега е непознато каде се заразил, пренесува порталот Вечер. Тој секојдневно беше во...

Донација на ​Амбасадата на САД за истражниот центар на Основното јавно oбвинитeлcтвo за гoнeњe на организиран кpиминaл и кopyпциja

Претставници на Амбасадата на САД во Скопје, преку Бирото за меѓународна борба против наркотици и за спроведување на законите (ИНЛ) при Стејт Департментот донираа...

Зaпaлeн автомобил во Карпош

Насилно отворен и опожарен автомобил ноќеска во Карпош 4. Настанот утрово во полиција го пријавил сопственикот на возилото, кој кажал дека го паркирал некаде...

Матичните лeкapи на пpoтecт – Партии cтoп, поддржувајте нѐ од дома

Матичните лекари, денеска од 14 до 14.30 часот, ќе одржат протест против, како што велат, „скандалозниот игнорантски однос кон нив и непостоењето никаква поддршка...

More Articles Like This