October 30, 2020, 12:46 pm

(Во живо)Макрон ќе го посети местото на кое попладнево беше oбeзглaвeн француски наставник

Поврзано

Граѓаните нa Нов Зеланд нa peфepeндyм ce изjacниja зa eyтaнизaja и пpoтив лeгaлизaциja на мapихyaнaтa

Граѓаните на Нов Зеланд на референдум се изјаснија за легализација на еутаназијата. Според првичните резултати, 65,2 отсто од граѓаните го...

САД: “Нoќтa нa вeштepкитe” вo ycлoви нa пaндeмиja на Koвид-19

Како и претходните години, Американците планираат утре вечер да ја прослават Ноќта на вештерките, и покрај пандемијата на новиот...

Научник од Оксфорд: “Baкцинaтa e пoдгoтвeнa, coздaвa имyнoлoшки oдгoвop и мoжe дa ce зaпoчнe co вakцинaциja”

Хрватскиот научник Кристијан Рамадан, професор по молекуларна медицина од Оксфорд, откри дека во првата и втората фаза се покажало...
- Advertisement -

Францускиот претседател Емануел Макрон вечерва ќе го посети предградието на Париз, Конфлан Сент-Онорин, каде беше обезглавен наставник од родител на ученик. Напаѓачот за време на нападот извикувал „Алах Акбар“ („Бог е голем“).

Макрон ќе замине во предградието северозападно од францускиот главен град по итниот состанок во Министерството за внатрешни работи.

Жртвата, како што објавија француските медиуми, е наставник по историја во средно училиште на колеџот и гимназија „Буа Д’Олн“. Тој неодамна им покажувал на своите ученици карикатури на Мухамед за време на час по слободен говор.

Истрагата која е отворена се води за „напад во врска со терористички потфат“ и „злосторничко терористичко здружување“. Таа е во надлежност на антитерористичките сили на полицијата и Генералната дирекција за внатрешна безбедност (ДГСИ).

Француската полиција го застрела и тешко го повреди напаѓачот.

Во твит, министерот за образование на Франција Жан-Мишел Блангуер го опшиша убиството на наставникот како напад врз Француската Република.

„Нашето единство и одлучност се единствениот одговор на ваквото ѕверство на Исламскиот тероризам“ – напиша тој.

Latest News

(Фото) Porsche 911 доби освежување за 2021 година

Porsche го освежија моделот 911 со нови детали и подобрување на стандардниот боксер мотор. Новиот модел има 40 коњски сили...

Граѓаните нa Нов Зеланд нa peфepeндyм ce изjacниja зa eyтaнизaja и пpoтив лeгaлизaциja на мapихyaнaтa

Граѓаните на Нов Зеланд на референдум се изјаснија за легализација на еутаназијата. Според првичните резултати, 65,2 отсто од граѓаните го поддржале Законот за еутаназија, со...

Цpно ни се пишyвa: Лекapите очекуваат нapeдната нeдeлa да имaмe до 1300 cлyчaи на дeн

„Први се на удар лицата со хронични болести. Со ваков загаден воздух, нив им се намалува имунитетот на белите дробови. Тогаш ќе биде вистински...

Oва ли е тоа пpaвна дpжaва?: Haмалена kaзната на yбиeцот на Алмиp

Апелациониот суд официјално потврди за „Порталб.мк“ дека ја смениле првостепената одлука за случајот „Алмир Алиу“, со која на Бобан Илиќ, кој со автомобил усмрти...

Пoчинa пopaнeшниoт тypcки пpeмиep Јилмаз

Тој беше член на партијата Матица (АНАП) од 1991 до 2002 година, а во текот на 90-тите години трипати беше биран за премиер. Поранешниот премиер...

More Articles Like This