(Во живо)ПАРИЗ ПОВТОРНО ПОД ОПАСАДА: Судири помеѓу полицијата и демонстрантите – солзавци, водени топови и 85 уaпceни!

  • December 15, 2018
  • Коментари

Иако на денешните протести на движењето „Жолти елеци“ во Париз дојде до судир помеѓу полицијата и демонстрантите, поголеми инциденти не се забележани. Вкупно 85 лица се пpивeдeни, пренесуваат медиумите

Париската полиција соопшти дека од 85 пpивeдeни, околу 46 се уaпceни, но не беа прецизирани причините зошто овие луѓе се пpивeдeни.

Судирот помеѓу полицијата и демонстрантите на кратко изби на рамките на главно мирниот протест во близина на Авенијата кај Елисејските полиња, кога полицијата истрелала солавец на група демонстранти кои започнале да се движат во соседните улици.

На денешниот протест во Париз беа распоредени 8.000 полицајци и 14 оклопни возила.

Париз под опсадом – нови протести "жутих прслука"

Париз под опсадом – нови протести "жутих прслука"

Gepostet von Sputnik Србијa am Samstag, 15. Dezember 2018

Претходно «
Следно »