(Во живо)ПРЕГОВОРИТЕ СЕПАК НЕ ЗАПРЕЛЕ КАЈ СЈО: СДСМ со Законот за јазици прифати се што ние како ВМРО-ДПМНЕ не прифаќавме!

Поврзано

Мисајловски: Се обврзувам дека ќе го дадам својот максимум за обнова на Куманово

Тоа го заслужува градот кој е најголем во Македонија, а сепак се дави во урбан хаос. Се дави во...

Николоски: Нема фирма која не е изpeкетирана, првпат видовме политичар како зема кеш

Кампањата е веќе започната, во четвртата изборна единица каде што сум носител на листата на ВМРО ДПМНЕ ние сме...

МИЦКОСКИ: Заев е подготвен буквално на сѐ, само за да остане на власт

Во интервју за Курир, кое интегрално ќе се емитува утре, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски потенцира дека, за жал,...
- Advertisement -

Екс премиерот Никола Груевски откри каде запреле преговорите за составување на Влада во 2016-17-та година кога тој на чело на ВМРО-ДПМНЕ преговарале со ДУИ. Сепак преговорите не запреле кај СЈО туку кај двојазичноста, односно ДУИ не сакале да формираат влада повторно со ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи Груевски не  сакал да прифати двојазичност, односно сегашниот Закон кој СДСМ веќе и го спроведува. Тој напоменува дека за друго со Ахмети речиси и да не преговарал, односно 90 проценти од времето се говорело за Законот за јазици.

 

-Не ваков закон каков што СДСМ прифати не сме прифатиле, во преговорите. Во онаа верзија која што ние ја договоривме со ДУИ ниту парите, на парите требаше да има двојазичност, ниту на униформите ниту на еден куп други работи. Практично нашите преговори со ДУИ  беа преговори за Законот за јазици. Друго многу малку преговаравме. 90 посто од преговорите во декември, јануари 2016-17-та  беа поврзани со Законот за јазиците односно со финеси негови. Ние во тие преговори многу од работите кои што ги отфрливме подоцна СДСМ ги прифати. Од она што се сеќавам знам дека беше двојазичноста на унифромите, знам дека беше двојазичноста на парите, на денарите и уште неколку други работи не се сеќавам. Се гледавме да биде во рамките на Уставот затоа што овој Закон сега е неуставен.

 

(ВТОР ДЕЛ) Мега-интервју со Никола Груевски!

(ВТОР ДЕЛ) Мега-интервју со Никола Груевски!

Julkaissut infomax.mk Tiistaina 12. helmikuuta 2019

Latest News

Кoрoнaвиpycот се шиpи во Гepoнтoлoшкитe цeнтpи – Во Ниш yaпceн директорот, во Скопје никој не oдгoвapa

Членови на Министерството за внатрешни работи во Ниш, во соработка со Агенцијата за безбедност и Јавното обвинителство во овој...

Две жeни цел мeceц живeaт на yлицa во скопски Капиштец: Имаат здpaвcтвeни пpoблeми, а нема кој да им пoмoгнe

Во скопски Капиштец има две бездомни жени, од кои едната е на 90 години, другата околу 60 години и можно е да има психолошки...

Житeл на Могила со пpocтpeлнa paнa однeceн во бoлницa

На 07.08.2020 во 21:30 часот С.Н.(61) од с.Могила му се јавил на З.К.(47) од истото село кој во тој момент бил заедно со Д.А.(37)...

УХМР пoвтopнo пpeдyпpeдувa – Попладне останeтe дома, нeвpeмe доаѓа во Македонија

Управата за хидрометеоролошки работи предупредува дека попладне, како и во вечерните и ноќните часови ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер,...

Ристески: Денес е тaжeн дeн за Македонија, за ceмeјcтвaта на зaгинaтитe, за сите нас, ден на вeчнa тaгa и нeпpeбoл, на гордост и нeпoкop

Поранешниот градоначалник на Прилеп Марјан Ристески преку статус на Фејсбук им оддаде почит на трагично загинатите војници кај местото Карпалак пред точно 19 години...

More Articles Like This