(Во живо)ТЕНЗИИ, СОЛЗАВЦИ И ШОК БОМБИ ВО ВАШИНГТОН: Демонстрантите се судрија со полицијата на пат кон Белата Куќа

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Растат тензиите во САД откако група демонстранти се собраа пред Белата Куќа во американската претстолнина Вашингтон, во рамки на протестот за Џорџ Флојд – афроамериканец кој почина како резултат на медицински компликации откако беше уапсен од страна на полицијата, на која се противел при апсењето

Тензиите во Вашингтон растат, откако групи демонстранти спорадично се судираат со полицијата.

Пред Белата Куќа може да се забележат силни полициски сили.

Пред неколку дена претседателот на САД Доналд Трамп најави дека доколку се појават пред Белата Куќа и предизвикаат нереди, демнострантите кои насилно протестираат ќе се соочат со „најлошите кучиња“ и „најсилното оружје“ на американската армија.

Latest News

(Фото) Тимoт зa зaштитa oд пoжapи нa Словенија пpиcтигнa вo Македонија – ќe пoмaгaaт вo Берово

По помошта од Србија, во Македонија денеска пристигна и ветената помош за справување со пожарите и од Словенија, Дирекцијата за...

More Articles Like This