October 19, 2021, 4:57 pm

(Во живо) Започна нова интифaда: Хаоc на Западниот брег по пpekинот на огнот со Израел

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Палестинците протестираат на Западниот брег по прекинот на огнот Израел-Хамас. Израел и Хамас се согласија на, како што објави Кабинетот на премиерот Бенјамин Нетанјаху, меѓусебно и безусловно примирје кое требаше да стапи во сила во 2 часот по полноќ. Договорот беше постигнат со посредство на Египет. Сепак, извори тврдат дека двете страни сè уште преговараат точно кога тоа би стапило на сила.

Борбите започнаа на 10 мај, кога милитантите на Хамас во Газа истрелаа ракети со долг дострел кон Ерусалим по судирите меѓу палестинските демонстранти и израелската полиција кон комплексот на џамијата Ал-Акса, место со светлосна точка што им е познато на муслиманите како Благородно светилиште, а на Евреите како планина на храмот. Покрај судирите во комплексот, дополнителни тензии предизвика иселувањето на десетици палестински семејства.

Latest News

Европа ја поздравува победата на ВМРО-ДПМНЕ, Секретарот на ЕПП со поддршка за Муцунски

Меѓународниот секретар на Европската народна партија (EPP) Патрик Волер, преку социјалните мрежи, ја поздравува победата на ВМРО-ДПМНЕ уште во...

More Articles Like This