(Во живо)CУДOТ Е РАКОВОДЕН ОД СЈО: Јанева е член на СДСМ, а СЈО е под навигација директно од Зоран Заев!

Поврзано

ДУРЛОВСКИ: Дoлжност и чeст е да и се служи на татковината, на секој начин, па и преку политиката

Игор Дурловски во интервју за Фактор проговори за размислата да биде носител на листа на идните парламентарни избори. Тој...

НЕ МОЖЕ БЕЗ ДОБРО КАФЕ: Александар Николоски во едно поинакво светло

Александар Николоски, потпретседателот на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, во интервју за Фрајдеј зборуваше за малку поинакви теми од оние на...

НИКОЛОСКИ ДО МЛАДИТЕ: „Бидете бунтовни, критикувајте и следете ги своите сништа“

Александар Николоски, потпретседателот на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, во интервју за Фрајдеј зборуваше почетоците на неговата политичка кариера. Николоски, најмладиот...

Како една од клучните причини за наводите за политички прогон во Македонија и причината поради која тој лично побарал азил, Никола Груевски го наведе СЈО. Тој потенцира дека cyдовите во Македонија се под целосна контрола на СЈО, притоа додавајќи дека Катица Јанева е член на СДСМ и не може да очекува тој лично, а и другите обвинети од ВМРО-ДПМНЕ фер процес на судење.

-Ситуацијата е катастрофална. Мислам дека полоша не може да биде. Имаме ситуација во која што cyдот е раководен од политичарите од власта. Cyдот е раководен од СЈО кое што пак е во директна спрега со СДСМ. СДСМ и СЈО можете да ставите знак на равенство. Прво затоа што, првиот човек на СЈО се испостави отпосле за жал. Откако веќе беше поставена дека е член на СДСМ со членска карта. Нејзината членска карта дојде во нашите раце. Тоа не го знаевме да го знаевме таман работа. Членската карта и излезе во медиумите, се пронајдоа сметките преку кој што госпоѓа Јанева плаќала чланарина на својата партија. И тие излегоа во јавноста, но излегоа во време кога веќе не можевме ништо да направиме. Законот за СЈО се носи со двотретинско мнозинство и не можеше ништо да се промени.

Груевски понатаму говори како главниот навигатор во Oбвинителcтвото на Јанева е токму СДСМ, притоа споменувајќи некои странски центри на моќ. Во даден момент вели тој СЈО се однесувало како огранок на СДСМ, сите одлуки ги носеле во координација со Бихаќка и биле целосно контролирани од таму.

Актуелно

ФАЛБАТА Е ‘РЃА: Ако место да работи Филипче продолжи да шета по ПР агенции, бројките не можат да бидат поразлични од денешните

Не може да очекуваме подобри резултати во однос на справувањето со корона вирусот, ако министерот за здравство Венко Филипче,...

НИКОЛОСКИ: Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори

Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори, нагласува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. Тој...

НИКОЛОСКИ: Кога на Заев му се рyши планот за брзи избори виновни му се граѓаните, во суштина Заев е виновен

Денеска кога на Заев му се руши планот за брзи избори по цена на човечки животи, виновни му се граѓаните а во сушнина Заев...

НИКОЛОСКИ: Македонија е прва во регионот по број на пoчинaти и зapазени, а на дното по број на тестови на милион жители

Споредено со регионот, Македонија е на врвот на листата по број на пoчинати и на зaразени лица на милион жители, но сме дното на...

КАСАМИ ОПАСНОСТ ЗА ЛИДЕРИТЕ: Без маска и ракавици, на иста маса со половина Свиларе

Претседателот на тетовското крило на БЕСА Билал Касами и коалиционен партнер на СДСМ и Зоран Заев, денес, спротивно на сите протоколи за заштите од...

Повеќе вести