October 19, 2021, 3:33 pm

(Во живо)Xaoc во Витлеем, Палестинците се cyдриja со Израелската вojcka

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Палестинските демонстранти и израелските безбедносни сили се судрија во Витлеем за време на протестите.

Протестите во Витлеем се дел од серијата протести на Палестинците поради иселувањето на нивните сонародници во Источен Ерусалим. Протестите ескалираа во вооружен судир на двете страни, во кој се истрелани илјадници проектили, а повеќе од 100 лица загинаа.

Според Израелските власти, нападите на Хамас доаѓаат како резултат на потребата за одложување на закажаните палестински избори на кои владејачката политичка опција речиси со сигурност ќе ги загуби следните избори. Ова според израелските аналитичари е основната причина.

Повод за наапдите е законот со кој е предвидено отстранување на дивоградби во појасот Газа.

Latest News

Владата усвои нови протоколи за работа за кафетериите и рестораните

Владата на денешната редовна 113-та седница, усвои измени и дополнувања на ковид протоколите за работата на угостителските објекти (кафетерии...

More Articles Like This