Во Кратово до 9 часот гласале 6,32 отсто, а во Ранковце 7,51 отсто од избирачите

Поврзано

Делови од Центар, Карпош и Кисела Вода утре без cтpyјa

Од „ЕВН Македонија“ АД известуваат дека за ден 04.08.2020 година (вторник), планирани се следните технички зафати во електро-системот во...

Дојран преполн со гости

Како што и се очекуваше, Дојран преполн со гости. Како што може да се забележи и од фотографиите...

Во Тиквешко 10 нови cлучаи на kopoнавиpус, 8 во Кавадарци и 2 во Неготино

Десет нови случаи на коронавирус се регистрирани во Тиквешко, осум во Кавадарци и двајца во Неготино, за МИА денеска...
- Advertisement -

Излезеноста во Општина Кратово до 9 часот изнесува 6,32 отсто од обработени 19 од вкупно 37 избирачки места, информира Марија Петковска, претседателка на ОИК, Кратово. Во оваа општина од североистокот право на глас имаат 7.881 граѓанин.

-Во однос на новиот начин на информирање за излезеноста, на секои два часа да се потполнува и апликација, на некои места доаѓа до преоптовареност на системот и по бавно ги добиваме податоците, па работиме паралелно и на телефонска комуникација, за да се обработат доследно сите податоци, рече Петковска.

Во текот на вчерашниот ден во Кратово од вкупно пријавените 77 изнемоштени и болни, своето избирачко право го оствариле 71 граѓанин.

Во Ранковце излезеноста до 9 часот е 7,51 отсто, а податоците се однесуваат на обработени 11 од вкупно 13 избирачки места.

Инаку, гласањето во Крива Паланка, Ранковце и Кратово почна навреме и во сите три општини избирачкиот процес се одвива непречено.

Latest News

Ердоган ја „затвори славината“ и ocyди на жед милиони луѓе што живеат по течението на Еуфрат

Еуфрат е една од двете најважни реки во југозападна Азија. Од Турција тече преку Сирија до Ирак и се...

Пpoтести во Белград, дeмонстранти фрлaa со јајца и домати врз зградата на Народното собрание

Учесниците на пpoтестот фрлaa со јајца и домати врз зградата на Народното собрание на Србија, кога видоа дека пратениците излегуваат од зградата. Полицијата се обиде...

(Видео) Запленет имот и две телевизии на албански медиумски магнат поради трговија со дpoга

Албанските обвинитeли заплениле огромни средства што му припаѓале на бизнисмен и медиумски магнат, оcoмничен за изградба на неговата империја од трговија со дpoга. Специјалното јавно...

Руски научници откриваат кои средства за дeзинфекција го yбиваат кopонавирусот

Секое средство за дезинфекција го уништува кopонавирусот, изјави денеска директорката на Федералната служба за фитосанитарна супервизија на Русија (Роспотребнадзор), Ана Попова. „Секое средство за дезинфекција...

(Видео) Порака која ја крена Македонија на нозе: Кажи Северна бе овцо

Се чини Македонија го помина најтешкиот Илинден во својата понова историја, а можеби од памтивек. Граѓаните на Мечкин камен велат дека атмосферата била како...

More Articles Like This