August 12, 2020, 12:32 pm

Во кaтacтрoфaлнитe пoплaви во Јапонија зaгинaa близу 40 луѓе

Поврзано

(Фото+Видео) Cитe поглeди свpтeни кон неа, ова е ќерката на Пyтин која ја пpими првата вakцина пpoтив кopонавирусот

Откако рускиот претседател Владимир Путин соопшти дека една од негвите ќерки ја тестирала на себе вakцината против kopoнавиpycoт, јавноста...

За еден зapaзен цела држава во кapaнтин, бутанските власти со лекција за македонските

Бутанските власти за првпат објавија општ карантин откако граѓанин позитивен на новиот коронавирус бил во близок контакт со луѓе...

(Видео) Bo cклaдиштeтo вo Бejpyт имaлo и oгнoмeт – Ce cмeтa дeкa тoa билo клyчeн фaктop зa eкcплoзиjaтa

Десетици вреќи со огномет биле складирани во истиот хангар во кој имало повеќе од две илјади тони амониум нитрат...
- Advertisement -

Близу 40 лица се верува дека починале како резултат на поројните дождови во Јапонија.

– Обилните дождови предизвикаа поплави и лизгање на земјиште во текот на викендот, при што загинаа 21 лице. Уште 18 не покажуваат знаци на живот и се верува дека се мртви, но нивната смрт сè уште не е официјално потврдена, додека 13 лица се сметаат за исчезнати, рече на прес-конференција генералниот секретар на јапонската Влада Јошихиде Суга. Тој рече дека околу 40.000 војници се вклучени во спасувачките операции, а центрите за евакуација ги преземаат сите мерки за да се спречи навлегување на коронавирус во нив.

Рекордна количина на дожд наврна во саботата претпладне во префектурата Кумамото на островот Киушу, поради што се излеаја реките и се поплавија областите на ниски надморска височина. Станува збор за најтешката природна непогода во Јапонија од тајфунот Хагибис минатиот октомври, при што загинаа околу 90 луѓе.

Latest News

Сe yштe нeпoзнaтo кaкo ќe ce oдвивa нacтaвaтa, Koмиcијaтa бaрa дoпoлнитeлни пoдaтoци од МОН

Комисијата за заразни болести денес одржа состанок на кој присуствуваа и претставници на Министерството за образование и наука каде...

Јанушев: Џaбe oткaжyвaњe од пaтни тpoшoци кoгa јa пoкpaдoвтe дpжaвaтa и нapoдoт

Лично како пратеник нема да користам патни трошоци, ама морам да искоментирам во однос на тоа од СДСМ, џабе откажување од патни трошоци кога...

Влaдaтa на СДСМ го дoвeдe зeмјoдeлeцoт на paб на eгзиcтeнциja

Килограм грозје 4,5 или 6 денари, ова е реалноста почитувани мои земјоделци со СДСМ. Оваа расипничка влада ги доведе земјоделците до раб на егзистенција....

Bo живo: Миниcтepoт за oбpaзoвaниe oткpивa кoгa и дaли ќe зaпoчнe yчeбнaтa гoдинa

Следете ја во живо на Инфомакс прес-конференцијата на министерот за образование Арбер Адеми. На прес-конференцијата министерот ќе открие кога и дали ќе започне учебната година...

Пpoнaјдeни 45 мигpaнти во ceлo Вaкcинцe, Липкoвo

Синоќа во 19.10 часот во Полициската станица за граничен надзор Сопот било пријавено дека на место викано „Врело“ во село Ваксинце, Липково, било затекнато...

More Articles Like This