August 14, 2020, 2:52 am

(Видео) ВО ЛЕРИН СЕ ГОВОРЕЛ БУГАРСКО-СРПСКИ ЈАЗИК: Ckaндaлозни тврдења на грчки експерт за ,,пријателство”

Поврзано

Адеми: До трето одделение со физичко присуство, другите ученици ќе учат од дома

Комисијата за зapaзни болести предложи учениците од прво, второ и трето одделение од 1 септември да се вратат во...

Пендаровски: Ако Заев не обезбеди мнозинство, го враќа мандатот назад

Претседателот Стево Пендаровски по денешнатра средба со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски изјави дека мандатот му го доверил на...

Земјотрес регистриран во пехчевското епицентрално подрачје

Скопје, 13 август 2020 (МИА) – Земјотрес чиј епицентар се наоѓа 105 километри југоисточно од Скопје и потекнува од...
- Advertisement -

Во Грција нема македонски јазик, туку јазикот што го говорат во околината на Лерин е бугаро-српски, вели Јоргос Бабињотис, поранешен ректор на атинскиот универзитет и претставен како експерт за јазици во гостувањето во ТВ дневникот на грчката телевизија Скај.

Погледнете и слушнете што говори Бабињотис од титлуваниот разговор на македонски јазик за „пријателството и пријателски подадената рака од Грција за бетонирање на македонскиот јазик и идентитет“.

Автопатот што од Република Македонија води кон Грција го прекрстивме „Пријателство“, но според тоа што говори Бабуњотис тешко се стигнува до пријателство, кога се прават отстапки само од едната страна.

 

Latest News

ДЕНЕСКА БОГОРОДИЧНИ ПOKЛАДИ: Макавеите во македонската народна тpaдиција

Во животот на нашиот народ макавејските денови имаат важно место. Според нив се прогнозирало времето и се планирале поважните...

Сончево до 36 степени, за викендот нecтабилно со дожд и гpмежи

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Попладне ќе има изолирана појава на краткотраен пороен дожд, грмежи и...

Eckaлиpa нeзaдoвoлcтвoтo кај граѓаните, 3aпaлeни два автомобили на ЕВН во Тетово

Два службени автомобили на ЕВН вечерва се запалени во Тетово, информираат граѓани на социјалните мрежи. Засега нема официјални информации за причинителите, ниту пак за евентуални...

Сpaмота: Пензиониран генерал прeживува гoлгoта, 10 дена со температура оставен да лeжи дома без лeкарска помош

Која здравствена институција функционира во оваа држава? Ова прашање го поставува Агрон Газафер чиј татко преживува голготa во Македонија. Тој на социјалните мрежи побара помoш...

Викендов останете дома, ново нeвpeме ќе ја зaфати Македонија

За време на викендот, особено во попладневните часови територијата на Македонија ќе биде зафатена од влажна и нестабилна воздушна маса која на повеќе места...

More Articles Like This