Во Маврово изутринава измерени -12 степени

Поврзано

Времето денеска, сончево со умерен ветер

Во Македонија денеска ќе преовладува сончево и топло време, со мала до умерена локална облачност и слаб до умерен...

За викендот на места се очекува зголемена облачност со дoжд и гpмeжи

Синоптичарите за време на викендот најавуваат локално зголемена облачност со услови за крактротраен дожд и грмежи. Минималните температури за време...

Сончево и топло до 33 степени, од недела пад на температурите

Времето денеска ќе биде сончево со слаб до умерен североисточен ветер. Минималната температура ќе биде во интервал од 8...

Најстудено изутринава беше во Маврово каде се измерени – 12 степени. Во Лазарополе и Крушево температурата беше – 9, во Ѓуриште – 8, во Пожаране -7, Тополчани – 6, Берово -5 Берово и Крива Паланка, во Дебар, Прилеп и Претор – 4, во Битола, Куманово и Охрид -3, во Скопје, Петровец,  Штип, Виница, Демир Капија и Тетово – 2, во Скопје и Струмица -1, во Дојран 0 и во Гевгелија 1 степен.

timthumb

Најголема снежна покривка има во Маврово – 24 сантиметри, во Демир Капија 16, во Крива Паланка 15 сантиметри, во Берово и Тополчани 14, во Ѓуриште 13, во Крушево и Битола 9, во Штип 8, во Лазарополе и Виница 6, во Прилеп и Пожаране 4, во Претор 3 и во Струмица 1 сантиметар.

Во изминатите 24 часа најмногу дожд наврна во Демир Капија 24 литри на метар квадратен, во Берово и Крива Паланка 8 и во Битола 7 литри.

Времето утрово е променливо облачно со умерен, на места засилен северен ветер.

Денеска времето ќе биде сончево и студено со умерена облачност. Ќе дува умерен северен ветер. Попладне ветерот ќе ја намали брзината. Максималната температура ќе се движи од -2 до 5 степени. Во Скопје, сончево со умерена облачност и со умерен северен ветер. Максималната температура ќе достигне до 3 степени.

Времето утре ќе биде ведро и студено, а во текот на денот сончево со мала до умерена облачност. Утринската температура ќе се движи од -11 до – 4, а дневната од 0 до 7 степени.

Во наредните денови следува период на претежно стабилно време со ниски утрински температури, особено утре, кога на повисоките места ќе се спуштат и под -10 степени. Дневните температри до петок ќе бидат во благ пораст. Во деновите од викендот ќе има услови за слаби локални врнежи од дожд и снег.

Актуелно

(Фото+Видео) Целото писмо од Боки 13 испратено од зaтвop – Дpжeн сум по секоја цена во пpитвop, додека вистинските кpиминaлци шepифyвaат и кoмaндувaат

Обид за убиство, шпионажа, противзаконско присвоени предмети при претрес се дел од кривичните дела во пријавите кои ги поднесе...

Фокусот на идната влада ќе биде во економијата

„Фокусот на идната влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе биде исклучиво во економијата", нагласи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски гостувајќи во дебатната емисија на телевизија 24. Мицкоски...

Мицкоски најави: Ќе имаме тело за проверка на реализација на проектите од програмата

Денес лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, г. Христијан Мицкоски гостуваше во дебатна емисија на телевизија 24 каде што посочи дека по доаѓање на ВМРО-ДПМНЕ на власт...

Мицкоски: Потребна му е правна сигурност на бизнисот, изминативе триесет години тоа го немаме

„Апсолутно во програмата зборуваме и за нови вработувања. Јас не зборувам за економија која што ќе се темели на популистички интервенционизам, нешто се случуваше...

Домашни и странски експерти помагаа во изработка на нашата програма обнова

„Многу внимателно ја составивме програмата, со многу луѓе кои што се од земјава и од странство, пред се тука мислам на проф....

Повеќе вести