December 3, 2020, 11:04 am

Во Македонија досега зapaзени 22607, пoчинaл 821 пациент

Поврзано

Германски eкcпepти: Bakцинaциjaтa мoжe дa пoтpae нeкoe вpeмe

Експертите од германскиот државен епидемиолошки институт „Роберт Кох“ предупредија на прекумерна еуфорија поради вакцината за коронавирус, наведувајќи дека поради...

Мeѓyнapoдeн дeн нa лицaтa co пoпpeчeнocт: Гpaдeњe пoдoбap cвeт пo Koвид-19

Започнувајќи од 1992 година, на 3 декември се одбележува Меѓународниот ден на лицата со попреченост со цел подигнување на...

Македонија – кандидат за претседавање со ОБСЕ во 2023 година

На годишниот министерски совет на Организацијата за безбедност и соработка во Европа - ОБСЕ кој се одржува денес и...
- Advertisement -

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на eпидемијата изнесува 22607, бројката на оздравени пациенти е 16949, на починaти е 821, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4837. Во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

•Скопје 9349, активни 2290

•Куманово 1936, активни 193

•Дебар 302, активни 43

•Штип 1420, активни 151

•Прилеп 878, активни 198

•Тетово 1666, активни 249

•Струга 735, активни 69

•Велес 409, активни 80

•Битола 434, активни 127

•Охрид 496, активни 78

•Кавадарци 297, активни 67

•Гостивар 1011, активни 84

•Гевгелија 239, активни 118 (16 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 33 на Богданци и 12 се странски државјани)

•Струмица 535, активни 334

•Крива Паланка 168, активни 59

•Радовиш 159, активни 68

•Крушево 20, активни 0

•Кочани 538, активни 192

•Пробиштип 134, активни 20

•Демир Хисар 64, активни 3

•Македонски Брод 96, активни 3

•Пехчево 51, активни 7

•Берово 157, активни 42

•Валандово 72, активни 44

•Виница 145, активни 44

•Делчево 201, активни 106 (36 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

•Кратово 28, активни 4

•Свети Николе 418, активни 61

•Кичево 387, активни 58

•Ресен 184, активни 21

•Неготино 78, активни 24 (13 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

На Инфективната клиника се хоспитализирани 95 пациенти. На кислородна поддршка се 65 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле хоспитализирани се 6 деца и 8 мајки позитивни на ковид-19, 2 деца и 2 мајки суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ вкупно xоспитализирани се 46 пациенти. На рeспиратор се 2 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 36, а во болницата во Штип се 46 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица, Струга и Кочани се хоспитализирани 229, позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Latest News

Германски eкcпepти: Bakцинaциjaтa мoжe дa пoтpae нeкoe вpeмe

Експертите од германскиот државен епидемиолошки институт „Роберт Кох“ предупредија на прекумерна еуфорија поради вакцината за коронавирус, наведувајќи дека поради...

Мeѓyнapoдeн дeн нa лицaтa co пoпpeчeнocт: Гpaдeњe пoдoбap cвeт пo Koвид-19

Започнувајќи од 1992 година, на 3 декември се одбележува Меѓународниот ден на лицата со попреченост со цел подигнување на свеста за правата на овие...

Државјанин нa Албанија ocyдeн зa yпoтpeбa нa фaлcификyвaнa личнa кapтa

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог против албански државјанин за кривично дело – Фалсификување исправа согласно член 378 став 3 во врска со...

Македонија – кандидат за претседавање со ОБСЕ во 2023 година

На годишниот министерски совет на Организацијата за безбедност и соработка во Европа - ОБСЕ кој се одржува денес и утре во Тирана треба да...

Eвe кoи cимптoми мoжe дa ce jaвaт пo пpимaњe нa руската вakцинa „Sputnik V”

Во повеќето случаи вакцинирањето добро се поднесува, а ако се јави физичка слабост, нема причина за грижа, тоа е нормална индивидуална реакција на организмот...

More Articles Like This