Во Македонија се јадеа мекици за бебето на принцот Хари

  • May 9, 2019

Британската амбасадорка Рејчел Галовеј денеска почести мекици по повод раѓањето на кралското бебе, синот на принцот Хари и Меган Маркл.

„Традиција е во повеќе места во Македонија да се послужат мекици на третиот ден откако е родено бебето, за негово здравје и долговечност. Некаде се нарекуваат и ‘лангиди’, а на други места се варти ориз. Во чест на кралското бебе, прославивме со оваа традиција“, објави амбасадорката на својот профил на Твитер.

Претходно «
Следно »