October 28, 2020, 2:59 am

ВО НОРМАЛНА ДРЖАВА ВАКА ЗАВРШУВААТ СОРОСОИДИТЕ: Новиот австриски канцелар Себастијан Курц го избрка Сорос од Австрија

Поврзано

Пoтпpeтceдaтeлот на Европската комисија пoзитивeн нa кopoнaвиpyc

Потпретседателот на Европската комисија, Маргаритис Схинас е позитивен на коронавирус. Тој на „Твитер“ изјави дека поради здравствената состојба е во...

Кoмeнтapитe зa иcлaмoт на Макрон ги oбeдиниja нeпpиjaтeлитe Иран и Саудиска Арабија

Бесните прекори кон францускиот претседател Емануел Макрон продолжуваат да пристигнуваат од целиот муслимански свет. Иран и Саудиска Арабија, кои...

Белгиско миниcтepcтвo зa jaвнo здpaвje: За paзгpaдyвaњe нa плacтичнитe зaштитни мacки ce пoтpeбни 450 гoдини

Министерството за јавно здравје на Белгија денеска соопшти дека се потребни 450 години за да се разградат пластичните заштитни...
- Advertisement -

Новоизбраниот австриски премиер Себастијан Курц го извести Џорџ Сорос дека неговата Фондација „Отворено општество“ има 28 дена да ги запре сите операции во Австрија или во спротивност ќе соочи со правни мерки „за обид да ја поткопа демократијата на нацијата“, објави сајтот yournewswire.com.

 

 

31-годишниот Себастијан Курц, најмладиот лидер во историјата на Австрија, изјави дека мора веднаш да се преземат мерки против дејствувањето на Сорос, особено откако тој донира 18 милијарди долари од личното богатство на сметка на Фондацијата „Отворено општество“.

-Ситуацијата станува критична. Сорос заложи се што има за да оствари глобална контрола. Медиумите преку ноќ почнаа неконтролирано да шират дезинформации и манипулации, така што сметам дека нема место за несогласување.

Курц вели дека ја разбира агендата на Сорос и вели дека „не постои шанса Австрија да биде неговата петта жртва“

, алудирајќи на земјите во кои интервенциите на Сорос насочени кон личен профит и зацврстување на глобалното влијание, направија несогледливи штети на националните економии.

На прашањето зошто го забранува работењето на Соросовата фондација „Отворено општество“, младиот Курц кусо одговара „Зашто е 2017 година“.

Веста дека Сорос донира 75% од своето огромно богатство за политичка и социјална агенда одекна силно во светот, а демократски избрани лидери изразија загриженост дека тешко ќе се справат со тежината на Соросовите милијарди распоредени на сметките на политичари и новинари во земјите на мета. Курц се согласува со овие ставови и затоа решил навреме да преземе цврста акција.

-Сенката на Сорос е најголемиот предизвик со кои се соочува човештвото во светот во 2017 година. Тој е голем октопод обвиткан околу лицето на човештвото, кој немилосрдно ја вбризгува својата крв во се што мириса на пари користејќи корумпирани политичари, новинари и јавниот сектор, во обид да создаде слика на светот по свој терк.

-Австријците го отфрлаат Новиот поредок и моја должност и привилегија е да сепридржувам до нивната волја, заврши Курц.

3 КОМЕНТАРИ

Latest News

Ќе доцни исплатата на повратот од „Викенд без ДДВ“

Повратот на данокот од сметките направени во таканаречениот „Викенд без ДДВ“ најверојатно ќе доцни. Иако парите од данокот за...

Зapaзени неколку новинари, сниматели и други вработени во Телевизија Сител

Повеќе од десетина новинари, сниматели, вработени во режија и во дескот на Телевизија Сител се или зaразени или се во изолaција поради контакт со...

Наредена целосна мобилизација на здравството во Хрватска

Хрватскиот министер за здравство Вили Берош објави дека нaредил целосна мобилизaција на здравството. Берош на својот Фејсбук профил напиша дека моменталната состојба со коpонавирусот во...

Пренџов: Власта се грижи за граѓаните како што Шилегов се грижи за платите на пожарникарите

Вечерва во емисијата „Заспиј ако можеш“ гостуваше Љупчо Пренџов, потпрестедател на ГРOМ, пратеник и претседател на Парламентарната комисија за контрола на тајните служби. При...

Пренџов: На 100 000 жители, ЕУ има 30 зapaзени, додека Македонија има 441

Љупчо Пренџов, пратеник од Гром и Коалицијата„За обнова на Македонија“ во своето гостување во емисијата „Заспиј ако можеш“ зборуваше за измените на Законот...

More Articles Like This