ВО НОРМАЛНА ДРЖАВА: По 300 евра за секое дете дел од мерките усвоени во Германија

Поврзано

Екстремни мерки во Србија поради зголемувањето на бројот на заболени

Владата на Србија денеска донесе нови мерки, на предлог на Кризниот штаб за заштита од коронавирусот, со кои се...

Германија ќе воведе пocтрoги мepки во бopбaтa пpoтив Koвид-19

Германија планира да воведе построги мерки за спречување на коронавирусот на локално ниво и надминување на заканата од втор...

Регистрирани 94 нoвoзaрaзeни со кoрoнaвиpyc во Македонија, осум лицa пoчинaa

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 830 тестирања, а регистрирани се 94 нови случаи...
- Advertisement -

Овој потег е креиран за да се крене економијата, затоа што пандемијата ја клекна на нозе и најјаката сила во Европа. Освен намалување на ДДВ- то и парична помош за семејства со деца, новите мерки вклучуваат и олеснување при купување на е- автомобил.

Преговорите за овој пакет траеле 21 саат.

За да се зголеми потрошувачката, ДДВ- то ќе биде намалено од 19 на 16% , а тоа стапува на сила од први јули оваа година и ќе трае до 31 декември. Тоа германската влада ќе ја чини 20 милијарди евра.

Тие кои сакаат да купат е- возила, ќе имаат посебна поддршка во износ од 6 000 евра, што е двојно поголема цифра од претходно, со што и претприемаачите ќе имаат корист од новиот пакет

Услужниот сектор, туризмот, забава и останатите најмногу погодени од кризата ќе добијат помош од вредност од 25 милијарди евра и тоа ќе трае од јуни до август.

Latest News

Екстремни мерки во Србија поради зголемувањето на бројот на заболени

Владата на Србија денеска донесе нови мерки, на предлог на Кризниот штаб за заштита од коронавирусот, со кои се...

Детската клиникa постави монтажна општа амбуланта за зaштитa од ширење на кopoнавирусот

Министерството за здравство денеска соопшти дека е поставена монтажна општа амбуланта во состав на Универзитетската клиника за детски болести, како дел од активностите за...

Родители внимавајте: Дете доживеа мозочен удap бидејќи еден месец без пауза играл видео игри

Момче на 15-годишна возраст од Кина е пренесено во болница кога се онесвестило во својот дом во градот Нанинг. Тој наводно доживеал мозочен удар по...

Димовски: Треба рачно пребројување на гласовите, се различно од тоа ќе значи уште поголема криза

Треба да се спроведе рачно пребројување на гласовите, со увид од страна на сите заинтересирани партии, медиуми, организации, напиша на фејсбук пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ...

Нaпaднат полицаец на избирачко место во струшко

На 15.07.2020 околу 11:00 часот во дворот на училиштето „Зини Хани“, во струшкото село Велешта, В.Ќ.(31) и А.Ќ.(28), двајцата од истото село, го нарушиле...

More Articles Like This