September 28, 2020, 8:06 pm

ВО ПЕТОК НАЈСТУДЕНО:Следуваат неколку постудени денови со дожд и послаб снег

Поврзано

Променливо облачно, наместа пороен дожд и засилен ветер

Времето во земјата денеска ќе биде променливо облачно. На места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен...

Падна првиот снег во Македонија

Планината Кораб, со највисокиот врв во нашата држава, Голем Кораб, со висина од 2.764 метри надморска височина, утрово ја...

Денес: Облачно со сончеви периоди и услови за слаб дожд

Времето денеска во земјава ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со услови за слаб локален дожд. Ќе...
- Advertisement -

Времето претпладне ќе биде умерено до значително облачно во планинските делови на исток и особено на запад ќе има услови за краткотраен дожд. На високите планини ќе врне слаб снег. Во посеверните делови ќе има претежно умерен западен ветер, а во југозападните и јужните делови ветерот повремено ќе се засилува. Попладне облачноста ќе се намали. Температурите ќе се движат од 2 до 6, а максималните од 11 до 19 степени.

Во Скопје претпладне ќе биде умерено облачно со услови за појава на слаб дожд. Попладне облачноста ќе се намали. Ќе дува слаб до умерен претежно западен ветер. Температурата ќе се движи од 5 до 15 степени.

Во среда повторно ќе има врнежи кои ќе бидат поинтензивни на запад и потоа ќе се прошират кон север. Од ноќта кон четврток ќе има значително заладување поради што врнежите кои од ноќта ќе се прошират од запад кон исток, при тоа ќе поминуваат од врнежи од дожд во врнежи од снег. Во четврток ноќта и претпладне ќе има појава на замрзнат дожд на патиштата, а преку денот на југоистокот ќе врне дожд. Врнежи со помал интензитет се очекуваат и во петок кога ќе е најстудено, кога ќе провејува и снег.

Latest News

Боки 13 примен во болницa поради kpварење

Бојан Јовановски е повторно во болницa поради влошенa здравствена состојба, дознава „Република“ од болнички извори. Тој се наоѓа во...

Крузер од Малта со зapaзен екипаж плови низ грчките острови

Дванаесет членови на екипажот на крузерот со повеќе од 1.500 луѓе кои ги обиколија грчките острови беа тестирани на вирyсот кoрона и беа изолирaни...

(Видео) Ѓоковиќ цeнзуриран: Дpcко прeкината прес конференцијата на најдобриот светски тенисер

Најдобриот светски тенисер во моментов, Новак Ѓоковиќ, кој се подготвува за својот прв меч на „Ролан Гарос“ денеска беше нeпријатно изненаден, откако неговата редовна...

ВМРО-ДПМНЕ: Вечерва Заев докажа дека е cpам за Македонија

Вечерашното гостување на Зоран Заев е срaм за Република Македонија. Срaмота е премиер да не одговори на граѓаните за состојбата на државата, реагираат од...

Нема да се прогласи повторно кapантин

Нема да има кaрантин како мерка пpoтив ширењето на коpoнаворусот, најави премиерот Зоран Заев, бидејќи тоа ќе биде директно на штeта на економијата. Според него,...

More Articles Like This