October 27, 2021, 8:15 pm

Во прашање е меѓународната бeзбeдност: ЕУ утре ќе ја разгледа состојбата во Авганистан

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика, Хосеп Борел, соопшти дека шефовите на диплоиматиите на земјите членки на ЕУ, утре ќе имаат онлајн средба во Брисел за да ја разгледат новонастанатата ситуација во Авганистан.

Борел најави дека „првата проценка“ ќе се направи преку видео конференција и додаде дека Авганистан во моментов се наоѓа „на крстопат“.

Во прашање е безбедноста и благосостојбата на граѓаните на Авганистан, како и меѓународната безбедност – изјави Борел, пренесува бриселски „Политико“.

Во Брисел денеска попладне ќе се одржи седница на Комитетот за политика и безбедност на ЕУ, во кој учествуваат амбасадори на земјите-членки на ЕУ, и кои ќе разговараат за ситуацијата во Авганистан.

Latest News

Кондовски: Имаме зелена агенда, на еден метар градба, еден метар зеленило

Ќе работам на ефикасноста на општината со забрзана динамика, односно општината да одговара на време на барањата на граѓаните...

More Articles Like This