Во пpитвop во Индија татко и син пpeтeпaни до cмpт, yaпceни петмина пoлицaјци

Поврзано

Ердоган ја „затвори славината“ и ocyди на жед милиони луѓе што живеат по течението на Еуфрат

Еуфрат е една од двете најважни реки во југозападна Азија. Од Турција тече преку Сирија до Ирак и се...

Училиштата остануваат затворени, учебната година во Мексико започнува со онлајн предавања

Училиштата во Мексико нема да бидат отворени за учениците кога ќе почне новата академска година на 24 август за...

Руски хакeри укpале тајните документи од САД и Велика Британија

Тајните трговски документи на САД и Велика Британија кои излегоа во јавноста во пресрет на изборите во Британија минатата...
- Advertisement -

Индија уапси петмина полицајци обвинети за смртта на татко и син во полициски притвор, изјави денеска висок истражен службеник, откако јавноста изрази гнев за случајот, споредувајќи го со смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд во САД.

Минатата недела, Џ. Џајараџ (59) и Беникс Имануел (31) биле брутално претепани, што предизвикало ректално крварење, по што починале, се наведува во писмото до владини службеници испратено од сопругата на Џајараџ, Селварани.

Би-Би-Си наведува дека уапсените полицајци се обвинети за убиство поради смртта на таткото и синот во индиската држава Тамил Наду.

Двајцата починале на 22 јуни, два дена откако беа ослободени од полицискиот притвор.

Тие беа уапсени за наводно држење отворена продавница, по истекувањето на времето кога на продавниците им беше дозволено да се отворат за време на пандемијата на коронавирусот.

Инцидентот предизвика протести, поради што локалниот суд започна истрага.

Судот во вторникот соопшти дека има основа да поднесе обвинение за убиство против полицајците.

Latest News

Ердоган ја „затвори славината“ и ocyди на жед милиони луѓе што живеат по течението на Еуфрат

Еуфрат е една од двете најважни реки во југозападна Азија. Од Турција тече преку Сирија до Ирак и се...

Пpoтести во Белград, дeмонстранти фрлaa со јајца и домати врз зградата на Народното собрание

Учесниците на пpoтестот фрлaa со јајца и домати врз зградата на Народното собрание на Србија, кога видоа дека пратениците излегуваат од зградата. Полицијата се обиде...

(Видео) Запленет имот и две телевизии на албански медиумски магнат поради трговија со дpoга

Албанските обвинитeли заплениле огромни средства што му припаѓале на бизнисмен и медиумски магнат, оcoмничен за изградба на неговата империја од трговија со дpoга. Специјалното јавно...

Руски научници откриваат кои средства за дeзинфекција го yбиваат кopонавирусот

Секое средство за дезинфекција го уништува кopонавирусот, изјави денеска директорката на Федералната служба за фитосанитарна супервизија на Русија (Роспотребнадзор), Ана Попова. „Секое средство за дезинфекција...

(Видео) Порака која ја крена Македонија на нозе: Кажи Северна бе овцо

Се чини Македонија го помина најтешкиот Илинден во својата понова историја, а можеби од памтивек. Граѓаните на Мечкин камен велат дека атмосферата била како...

More Articles Like This