ВО РУСИЈА ГОДИШНО ПО 5 НОВИ МИЛИЈАРДЕРИ: Колку милијардери има во Русија

Поврзано

Овој Русин гo пpeдвидeл кopoнaвиpycoт yштe пpeд 60 гoдини: Oвaa 6oлecт e нajaвa зa cyдбинcки нacтaни вo светот

Во 2020 и 2021 година, Русија и светот ќе ги погоди необична болест, која ќе им претходи на судбински...

Дpckи, безобpaзни и нacилни мажи не ни требаат: Снеже Велков со моќен статус кој треба да го прочита секоја жена

Моќен статус на Снеже Велков кој треба да го прочита секоја жена! Снеже не ретко знае, својата моментална инспирација, понесена...

Роди близнаци на 64-годишна возраст: Bpxoвниот суд пpecуди да ѝ се одземат бидејќи таа не може да се грижи за нив

Сметаат дека „не е во можност да се грижи за нив“ Шпанскиот Врховен суд наведува дека одлуката се заснова на...
- Advertisement -

Според годишниот извештај на банката Credit Suisse, во Русија бројот на милијардери во долари порасна за пет од минатата година и сега ги има 74 милијардери.

Според последниот извештај, 10 отсто од најбогатите жители поседуваат 82 отсто од богатството во Русија. Во Русија постои поголема концентрација на богатството помеѓу најбогатите отколку што тоа е случај во САД.

Богатството на домаќинствата во Русија се зголеми во текот на првите години од 21 век. Помеѓу 2000 и 2007 година богатството по возрасна личност е зголемено за 8 пати, стои во документот.

Во март претседателот Путин одреди дека главна цел на неговиот четврти мандат, од 2018 до 2025 година, ќе биде годишен пораст на економијата од 4 отсто и за два пати помала стапка на сиромаштија.

Иако стапката на сиромаштија од 29 отсто во 2000 година падна на 10,7 отсто во 2012 година, според руската агенција Ростат, таа во 2016 година пораснала за 13,5 отсто.

Состојбата е посебно критична во провинциите, каде платите и пензиите се едвај доволни за преживување.

Latest News

Белгија зaбpaни патувања во странство за Велигден

Белгискиот премиер Алексадер Де Кроо во петокот го изнесе временскиот план за попуштање на рестриктивните мерки за сузбивање на...

More Articles Like This