September 28, 2021, 10:34 am

Во Србија дoceгa oкoлy 40,8 oтcтo oд нaceлeниeтo ce имa вakциниpaнo

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Досега околу 40,8 проценти од граѓаните во Србија се вакцинирани против коронавирусот, додека 32,74 проценти од возрасните ја примиле втората доза на вакцината, јави Радио Телевизија на Србија.

Аплицирани се 4.342.773 дози на вакцини.

Првата доза на вакцина ја примиле 2.420.190 граѓани на таа држава и 1.922.583 граѓани биле повторно вакцинирани. Просечната возраст на вакцинираните е 59 години.

Latest News

20-гoдишнo мoмчe ја кpeнaлo пoлициjaтa нa нoзe: Избeгaл oд зaтвopoт вo Струмица, гo фaтилe во Кочани

Полициски службеници од ОВР Кочани денеска околу 1:30 часот во Градскиот трговски центар во Кочани го пронашле и привеле...

More Articles Like This