November 24, 2020, 11:04 am

Во Србија прв пат над 1.000 нови позитивни на Ковид-19

Поврзано

Грчки прaтeници ќе помагаат во бoлницитe

Еден од шесттемина потпретседатели на грчкиот Парламент и пратеник од Комунистичката партија, Јоргос Лабрулис, и пратеникот од Нова демократија,...

Бугapија ќе спpoведува „лok-дayн“: Затвopaње на училишта, ресторани и продавници, забpaна за спортски настани, забави и екскурзии

Бугарија има намера да затвори училишта, ресторани и продавници и да ги забрани сите спортски настани, приватни забави и...

Во Хаг зaбpaнети посетите на Тачи и другите лидери на УЧК

Поранешните политички и воени водачи на ОВК кои се во притвор на Специјалниот суд во Хаг, во моментов можат...
- Advertisement -

Во последните 24 часа во Србија се регистрирани 1.053 нови позитивни на Ковид-19, а пет пациенти починале како последица на болеста.

Тестирани биле 9.430 лица.

Според последните податоци на Министерството за здравство и Институтот „Батут“, во болниците низ Србија има 38 пациенти коишто се ставени на респиратори

Тоа е зголемување од 50%, со оглед на тоа што во претходната дневна статистика беа објавени 26 лица приклучени на апарати за дишење.

Поради таквиот раст на епидемијата, пристигнуваат драматични предупредувања од експертите и сè повеќе најави за нови рестриктивни мерки, како што се скратување на работата на угостителските објекти и задолжителен тест за ПЦР за влез во Србија.

Во меѓувреме српските медиуми извастуваат за нелегални корона забави со масовно присуство во кафулињата и ноќните клубови.

Latest News

(Видео) 3aeв: Во Амстepдам нeмa paзвод на бpaкови, сите ce cpeќни, xaј ce

– Знаеш како е во Амстердам? Нема развод на бракови, сите се среќни, ХАЈ се... Викам, а некој работи? https://twitter.com/Skitnikot7/status/1331153192005079040

Почнa вojната за пpeвлacт во Брисел: Макpoн или Мepкел, кoj ќe ceдне на тpoнот?

Француски европратеници денес ќе побараат парламентот на ЕУ да биде единствено во Стразбург. Тие се противат на планот за реновирање на бриселскиот Европароамент по цена...

Гоце Делчев никoгaш нe бил нивeн

"Гоце Делчев никогаш не бил нивен. Земајќи го Гоце Делчев, они ни земаат голем дел од историјата. Револуционерното дело. Кога велат дека потпишал некојпат...

Алapмантно пpeдупpeдување на Шефот на C3O во Србија: Се плашam дека Србија е на чекор до затвopaње

Директорот на канцеларијата на СЗО во Србија Маријан Иванушa изјави денес дека се плаши од тое дека Србија е релативно блиску до затворање поради...

Beвчани како Ломбapдија: 7,5 % од населението е зapaзено со Koвид 19

Вевчани како мала Ломбардија-7,5 % од населението е заразено со коронавирус. Само во последниве 10 дена во најмалата општина во земјава,опасниот вирус е дијагностициран...

More Articles Like This