Во Србија ситуацијата е се уште сериозна – болниците се уште полни

Поврзано

- Advertisement -

Полковник Иво Удовичиќ, командант на воената болница во Карабурма, не крие дека е загрижен за зголемениот број новозаразени со круната во последните денови и предупредува дека воената болница е веќе полна.

  • Најновите бројки покажуваат дека епидемијата е далеку од завршена. Болницата е полна веќе две-три недели и загрижувачки е што болниците што останаа во системот на ковид полека повторно се полнат. Епидемијата е далеку од завршена и затоа мора да бидеме сите внимателни и да се придржуваме до мерките – предупредува полковникот во интервју за РТС.

Удовичиќ нагласува дека и во болницата се и млади и постари пациенти.

  • „Во моментов имаме 72 пациенти и сите тие се тешка пневмонија. Имаме пациенти на возраст од 20-30 години, повеќето пациенти се во состојба да работат, но имаме многу пациенти постари од 70 години и неподвижни пациенти. Тоа значи дека тие не можеле да одат некаде, но некој ги заразил дома. Исто така, имаме многу пациенти од Копаоник, имаме еден пациент кој е во многу сериозна состојба, тој е на кислород. Тој има 50 години, млад човек, го чуваа на Копаоник, но не доволно. Треба да бидеме претпазливи. Треба добро да се грижиме за тоа каде се движиме и како се однесуваме“ – вели Удовичиќ.

Latest News

Отворена нова истpaга пpoтив Гугл поради онлајн рекламирање

Антимонополските власти на ЕУ ќе отворат уште еден фронт против „Гугл“, дел од „Алфабет“, со започнување на официјална истрага...

More Articles Like This