Во Тетово и Скопје kaзнeти повеќе од 300 возачи поради cooбpaќajни пpekpшoци

Поврзано

- Advertisement -

На 01.05.2021 полициски службеници од СВР Тетово спроведоа зајакната акциска контрола за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 134 возачи. Од нив дури 26 се движеле со над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина, а 119 со над 50 километри на час повеќе од дозволената брзина.
На 02.05.2021 во 01.10 ч. од страна на полициски службеници од ПС Тетово на ул.113 во Тетово приведен е Г.Х.(34) од Тетово, кај кого е пронајден хероин. По документирање на случајот, против Г.Х. ќе биде поднесена соодветна кривична пријава.

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (01.05) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на град Скопје изречени се вкупно 170 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 84 санкции, 11 за возење без возачка дозвола, пет за нерегистрирани возила. Изречени се 45 санкции за прекршоци што ги чинат возачите на мотоцикли, три за користење мобилен телефон, две за некористење сигурносен појас…

Latest News

Отворена нова истpaга пpoтив Гугл поради онлајн рекламирање

Антимонополските власти на ЕУ ќе отворат уште еден фронт против „Гугл“, дел од „Алфабет“, со започнување на официјална истрага...

More Articles Like This