ВО „ТРАЕКТОРИЈА“ СЕ ПУШТАА БОМБИ: СЈО тврди дека Владата не прифатила поефтина понуда, екс-функционерите тврдат дека таква понуда немало!

Поврзано

Прв лeкаp жpтвa на кoрoнaвиpycoт – Пoчинa дoктоp од Тетово

Во ГОБ ,,8 Септември”, на 64 годишна возраст, почина д-р Арификмет Деари, уролог од Тетово. Д-р. Деари беше хоспитализиран...

Додека Филипче тера партиски ПР, во Македонија близу 7.000 зaбoлeни од кoрoнaвиpyc

Бројот на заразени со КОВИД-19 вчера се зголеми за 147, а со тоа вкупниот број активни случаи во земјава...

Предизборната кампања на средина – ВМРО-ДПМНЕ денес во Прилеп и Крушево, СДСМ во Чаир и Пробиштип

Предизборната кампања на партиите за предвремените парламентарни избори кои треба да се одржат на 15 јули е на средина....

Денес во случајот „Траекторија“ беше пуштен разговор во кој, според тврдењето на СЈО, втората кинеска компанија CWE дала наводно пониска понуда која била намерно сокриена.

Но она што стана сосема јасно од другите разговори е дека таква понуда не постои, туку дека компанијата CWE упатила само писмо, но не и понуда.

Тоа писмо било пратено дури 23 дена откако двете компании ги доставиле на ист ден и во исто време своите финални понуди и во кои CWE имале повисока цена од Синохидро.

Очигледно е дека CWE дури откако дознале дека под исти услови дале повисока понуда и покрај тоа што рокот за давање конечна понуда бил одамна изминат и CWE дал финална понуда, се обиделе со неформално писмо да искажат наводна спремност да ја намалат цената која како конечна веќе ја понудиле.

Со тоа би бил целосно нарушен принципит на рамноправност и конкурентност на двете компании.

Како што брифираат извори блиски до одбраната, во понатамошната постапка ќе им стане јасно и на СЈО и на јавноста дека кога ќе се земат сите елементи во предвид, дури и наводната пониска цена во писмото на CWE не била ни приближно поповолна од прифатената цена во понуда на Синохидро.

Актуелно

Уkpaдeни еден милион евра од куќа во Скопје

58.560.000 денари му биле украдени на скопјанец од скопската населба Нерези, откако крадец кој влегол преку прозорецот на неговата...

Си легна на брашното, Заев ќе коалицира со Ахмети

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за МИА вели дека очекува победа на изборите, па дури и поддршка за формирање на една стабилна...

Шokaнтнa ayдио бomбa: “Рашо одобри, се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да...

Шокантна нова аудио бомба се појави на социјалните мрежи во која се слушаат два гласа за коисе тврди дека се на Стојче Чифлигароски, сопственик...

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во километарски колони, возачите се нервозни...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Повеќе вести