October 20, 2021, 4:33 pm

Во тeкoт нa нoќтa бea иcтpeлaни 80 paкeти кoн Израел: Aнтиpaкeтниoт cиcтeм пpecpeтнa 90 пpoцeнти oд пpoeктилитe

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Во текот на ноќта беа испукани околу 80 ракети од Појасот Газа кон Израел, од кои 10 паднаа во Газа, објави израелската армија.

Се наведува дека околу 90 проценти од ракетите што оделе во населените места биле пресретнати од израелскиот антиракетен систем, пренесува Times of Israel, а пренесува Танјуг.

Израелските сили извршија низа удари во Појасот Газа, продолжувајќи ја кампањата против тунелската мрежа на Хамас, а сирените што предупредуваа на ракетни напади се огласија и во израелските градови.

Израелските сили и Хамас во Газа ги продолжија нападите и денес откако американскиот претседател Џо Бајден јавно повика на напори да се стави крај на конфликтот, а израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху вети дека ќе ги продолжи воените операции се додека не се воспостават мир и безбедност, пренесува Гардијан.

Израел изврши по повеќе од дванаесет воздушни напади на Појасот Газа по полноќ, вклучувајќи и два во кои беа уништени две куќи на југот на територијата, со што ескалацијата на насилството се спроведе во 11-ти ден.

Здравствените власти потврдија дека четири лица се повредени во воздушниот напад врз градот Кан Јунис на југот на Газа, а израелската армија објави дека нејзините сили рано утрово погодиле објект за складирање оружје, за што е користена куќата на официјален претставник на Хамас во Газа, а воената инфраструктура се наоѓаше во резиденциите на другите команданти на Хамас во градот Кан Јунис.

Сирените за опасност се огласија денес во јужниот израелски град Бершеба и во областите граничи со Газа, а засега нема извештаи за жртви или материјална штета.

Продолжува меѓународниот притисок врз обете страни за постигнување примирје, а Франција испрати предлог за резолуција до Советот за безбедност на ООН со кој се повикува на прекин на огнот, додека Соединетите држави соопштија дека нема да поддржат активности што ги поткопуваат напорите за смирување на израелско-палестинската ситуација конфликт како што го карактеризираа овој предлог.

Претходно, претседателот на САД, Џо Бајден, во телефонски разговор со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху очекуваше значителна деескалација на патот кон прекин на огнот, соопшти Белата куќа.

Во изјавата по разговорот, Нетанјаху не посочи дека планира да ги запре израелските напади врз водачите на Хамас и да снабдува тунели и им порача на странските амбасадори дека е можно освојување на Газа, но дека засега се спроведува само одвраќање од непријателските напади .

Претставникот на ООН за Блискиот исток Тор Венецуела се сретна со шефот на Хамас Исмаил Хани во Хамбург, јави телевизијата Ал Џезира, а Генералното собрание на ООН треба да расправа за конфликтот денес со учество на неколку министри за надворешни работи, но не се очекуваат конкретни.

Висок функционер на Хамас, Муса Абу Марзук, во интервју за либанската ТВ ал-Мајадин изјави дека очекува Израел и палестинските сили од Газа да постигнат договор за прекин на огнот за еден или два дена, со што ќе завршат десетдневните гранични судири.

Од почетокот на борбите на 10 мај, палестинските здравствени власти потврдија дека 228 лица се убиени во воздушни напади кои ја влошија веќе тешката хуманитарна состојба во Газа, а израелските власти соопштија дека вкупно 12 лица биле убиени во ракетни напади на Хамас до сега.

1 коментар

Latest News

Мицкоски жecтоко му одговори на 3aeв: Hишто не си разбрал, лaжeш

Зоран Заев ништо не разбрал. Зоран Заев само ја повторува истата прес конференција од лани кога исто така лажеше дека...

More Articles Like This