Во Унгарија има вкупно вакцинирани колку што има жители Македонија

Поврзано

Од турски агол: Америка сака да ја врати Русија во 90-тите

Американската желба е Русија да се врати во времето кога била затворена земја како што тоа било случај во...

Поради двајца позитивни ykинaт воздушниот сообраќај помеѓу Австралија и Нов Зеланд

Властите во Нов Зеланд одлучија од недела на полноќ да го укинат воздушниот сообраќај со Австралија поради страв од...

Американски офицep побара Евреите да се извинат за yбиcтвото на Исус Христос

Агенцијата што обезбедува административни услуги на американската армија ги повика Евреите да се извинат за убиството на Исус Христос...
- Advertisement -

Постои реална можност Унгарија да има повеќе од 2 милиони луѓе вакцинирани до почетокот на април и сите оние над 60-годишна возраст кои аплицирале за вакцината да бидат вакцинирани, денес изјави пред пратениците унгарскиот премиер Виктор Орбан.

До крајот на мај, Унгарија може да има 3,5 милиони повеќе луѓе вакцинирани против ковид-19 отколку земјите од Европската унија со слична големина, кои користат само вакцини набавени од Запад,

На Унгарија и се потребни сите видови вакцини, како инструмент што може да спаси животи и работни места во сегашната ситуација предизвикана од пандемијата, посочи тој.

Сепак Орбан предупреди дека битката против коронавирусот не е завршена. Падот на случаите со вирус на корона во Унгарија е стопиран, рече унгарскиот премиер, повикувајќи се на експертски проекции за можно повторно појавување на случаи поради полесното ширење на мутантни варијанти на вирусот.

Latest News

Xоспитализирани 20 ковид пациенти во последното деноноќие, 806 лица се лекуваат од ковид-19 во болниците во Македонија

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град...

More Articles Like This