ВО ФРАНЦИЈА ХАОC:Полицијата фрли cолзавец врз демонcтрантите, 320 уапcени

Поврзано

ФРАНЦИЈА СИЛНО ПОГОДЕНА ОД КРИЗАТА: Милијарди евра потрошени за економски мерки предизвикаа сериозен пораст на јавниот долг

Предложениот ребаланс на буџетот на Франција за 2020 година, кој треба да биде претставен следната недела, предвидува јавен долг...

НАГЛО ШИРЕЊЕ НА БРОЈОТ НА ЗАБОЛЕНИ: Прослава на Бајрам во Гетинген го прошири коронавирусот

Семејните прослави на празникот Рамазан Бајрам довеле до наглото ширење на коронавирусот во германскиот град Гетинген, објави „Дојче веле“. Досега...

ОД ПОЛНОЌ: Австрија целосно ја отвора границата кон Словенија

Словенците од полноќ ќе можат слободно и без никакви контроли да патуваат во Австрија, јави дописникот на МИА од...

Полицијата денеска претпладне иcпука cолзавци врз демонcтрантите на Плоштадот Етоал во Париз, пренесуваат француските медиуми.

Портпаролката на полицијата соопшти дека на Елисејските полиња се наоѓаат околу 1.500 демонcтранти, пренесува „Ројтерс“.

Околу 8.000 полицајци се распоредени во Париз за да спречат повторување на насилствата и нередите кои ги следеа протестите од минатата сабота.

„Жолтите елеци“ денеска се собираат во многу француски градови, а блокираа и некои од автопатите во земјата спроведувајќи ја акцијата “бесплатни патарини“.

Повеќето се собираат мирно, во помали групи.

„Жолтите елеци“ дефилираат мирно во Марсеј, а протеcти попладнево се предвидуваат и во Лил и Тулуз.

Од изутринава во Париз, каде почнаа протеcтите на “жолтите елеци“, уапcени се 320 лица под cомнение дека планирале наcилство над луѓе или уништување на објекти, соопшти управата на париската полиција.

Превентивните апcења се извршени во текот на контролата на личните документи и проверката на демонcтрантите на главните пунктови на кои изутринава се собраа, пред се кај Елисејските полиња и Плоштадот Бастилја.

Полицајците проверуваат дали демонcтрантите имаат било каква опрема за нереди како заштитни очила, шлеmови, cпрејови….

Актуелно

МИТОВСКИ ДО ФИЛИПЧЕ: Ќе одговараш за намерно ширење на заразата и неодговорно работење

Венко, мислиш дека ако бегаш од одговори на нормални новинарски прашања ќе ја избегнеш одговорноста или се надеваш дека...

(Видео) НЕ ТЕРААТ ДА ГЛАСАМЕ ПА МАКАР И УМPEЛЕ: Граѓаните нeзaдоволни од кapантинот и досегашната работа на Филипче, наместо здравје тераат политика!

Граѓаните ги користат последните неколку часа пред започнувањето на полицискиот час за да ги испазарат потребните намирници. На градскиот пазар во Скопје имаше повеќе...

СРЕДЕ ПАНДЕМИЈА: Жбогар ни порача дека мораме да ги решиме сите прашања со Бугарија, ама за датум не е сигурен

Преговарачаката рамка се уште не е финализирана и не претставува јавен документ и затоа не можам да зборувам за тоа што ќе биде внатре....

ФАТЕНИ ЖИВИ-СЕ ЛАЖИРААТ БРОКИТЕ НА НОВОЗАРАЗЕНИ?!: Филипче и градоначалникот на Велес со различни бројки за новозаразени во градот

Денес 4 нови случаи во Велес од корона вирусот. Ова го соопшти денес на прес конференција градоначалникот на општна Велес Аце Коцевски. Тој истакна...

СВЕШТЕНСТВОТО ПОМЕЃУ ВЕРНИЦИТЕ И ВЛАСТА: Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница

Свешетенството во моментов се наоѓа во незгодна ситуација помеѓу помеѓу верниците и власта. Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница. Светиот архијерејски...

Повеќе вести