August 13, 2020, 2:53 pm

Во Црна Гора само еден новозаболен од коронавирус во последните 24 часа

Поврзано

Peгистpиpaни 141 нoви cлyчaи на Koвид-19, пoчинaти ce двe лицa

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1848 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи...

Дpaмa во НАТО – Франција на cтpaнaтa на Гpциja во кoнфликтoт со Турција

Франција испрати два борбени авиона „Рафал“ и фрегата од класата „Лафајет“ во Источмниот Медитеран, во рамки на нејзиниот план...

Куновска збyнeтa: Заев се oткaжaл од патни трошоци, па пратеник ли ќе биде?

Софија Куновска, актерка и пoранешнa функционерка на СДСМ на Фејсбук иронизира по најавата на лидерот на СДСМ, Зоран...
- Advertisement -

Во Црна Гора е регистрирано едно лице заболено од ковид 19, а станува збор за увезен случај и лице кое е во изолација, објави Институтот за јавно здравје на Црна Гора (ИЗJЗЦГ).

Црна Гора го прогласи крајот на епидемијата на коронавирус на 2-ри јуни, откако немаше регистрирано случаи на ковид 19 во претходните 28 дена.

Во соопштението се наведува дека ова е увезен случај, дека лицето престојувало во Босна и Херцеговина минатата недела и дека тој останал во самоизолирање од превентивни причини и на свое инсистирање.

Се додава дека епидемиолошкото истражување е во тек и дека првите податоци укажуваат дека бројот на контакти на ново заразено лице бил „минимален“.

„Лабораториите на Институтот за јавно здравје извршија 128 анализи за новиот вирус на корона во текот на викендот“, наведува ИЗJЗЦГ, пренесува Бета.

Latest News

Мицкocки пpиcтигнa на Вoднo – Зaпoчнa cpeдбaтa со Пендаровски

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски влезе во Вилата Водно, каде ќе одржи средба со претседателот на Република Македонија, Стево...

Bo живo од Bилa Boднo: Мицкоски пoбapa итнa cpeдбa со Пендаровски

Мицкоски пред портите на Вила Водно. Видео линкот може да го поглднете тука: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/301157454454955/

Peгистpиpaни 141 нoви cлyчaи на Koвид-19, пoчинaти ce двe лицa

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1848 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-48, Куманово-21,...

Дpaмa во НАТО – Франција на cтpaнaтa на Гpциja во кoнфликтoт со Турција

Франција испрати два борбени авиона „Рафал“ и фрегата од класата „Лафајет“ во Источмниот Медитеран, во рамки на нејзиниот план за зацврстување на француското присуство...

Извpшeн yвид на мecтoтo кaдe зaгинa paбoтник во Кpивoгaштaни

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Прилеп со екипа од крим-техника од МВР – ОВР Прилеп и во присуство на државен инспектор за...

More Articles Like This