August 13, 2020, 9:17 am

ВО ШОК И НЕВЕРУВАЊЕ: Светот се простува од Коби Брајант

Поврзано

Бабата на Бoлсoнаро пoчинa oд КОВИД-19

Бабата на првата дама на Бразил почина во средата одкако цел месец се бореше со вирусот. Марија Апарецида Фирмо Фереира,...

Гутереш: Koнфликтитe во cвeтoт мopa итнo да пpeкинaт

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш предупреди дека конфликтите во светот мора итно да запрат, затоа што пандемијата не...

Популацијата на слонови во Кенија конечно со позитивен раст

Популацијата на слонови во Кенија се има дуплирано од 1989 до денес, изјави Министерот за Туризам Наџиб Балала. На светскиот...
- Advertisement -

Легендарниот американски кошаркар Коби Брајант загина во хеликоптерска несреќа во Калифорнија, објавија ESPN, Fox и останатите американски медиуми.

 

 

 

 

Брајант кој август наполни 42 години, беше меѓу петте лица во леталото кое се сруши кај градот Калабасас, а никој во несреќата не успеал да преживее. Таа вест ја потврди и полицијата на Лос Анџелес.

Веста за неговата смрт молњевито се прошири на социјалните мрежи, а кога стана јасно дека е вистина, спортистите и познатите лица почнаа да се простуваат од легендарниот играч на ЛА Лејкерс.

Меѓу првите реагираше и Милан, чиј голем навивач беше Коби Брајант.

„Немаме зборови со кои би опишале како се чувствуваме по веста за смртта на еден од најголемите спортисти во историјата и наш голем навивач. Сите наши мисли се со неговото семејство. Коби, засекогаш ќе те паметиме“, објави италијанскиот клуб на Твитер.

 

Од Коби Брајант се простија, меѓу останатите, и легендарниот кошаркар Винс Картер со кого Коби Брајант беше ривал уште во средношколските денови, неговиот поранешен соиграч во репрезентацијата, Двејн Вејд, потоа режисерот Џон Карпентер, како и словенечкиот кошаркар Горан Драгич, неговиот сонародник Лука Дончиќ, како и босанскиот кошаркар Јусуф Нуркиќ.

 

 

 

Latest News

Милчин за диноcaypyсите на Шилегов: Ceлото гopи, бабата се чeшлa

Поранешниот прв човек на „Институт Отворено општество – Македонија“, режисерот Владимир Милчин, на социјалните мрежи ја коментира најавата на...

Бабата на Бoлсoнаро пoчинa oд КОВИД-19

Бабата на првата дама на Бразил почина во средата одкако цел месец се бореше со вирусот. Марија Апарецида Фирмо Фереира, била баба на Мишел Болсонаро,...

Џафepи ја откажа седницата за избор на претседател на Собранието, денес доби внук

Претседавачот на конститутивната седница Талат Џафери денеска го откажа продолжението на седницата, на која требаше да се избере претседател на Собранието, поради тоа што...

Пeтминa пaтници од лeтoт Скопје-Тypкy во втopникoт пoзитивни на Koвид-19

Петмина од 146 патници кои во вторникот вечерта со авион на Визер од Скопје пристигнаа во финскиот град Турку се позитивни на Ковид-19. Мико Пиетила,...

Нејмар пpoглaceн за нaјдoбap играч на нaтпpeвapoт Аталанта – ПСЖ

Напаѓачот на ПСЖ, Нејмар беше прогласен за најдобар играч на синоќешниот натпревар во четвртфиналето во Лигата на шампионите против Аталанта. Бразилецот ја одигра целата средба...

More Articles Like This