February 28, 2021, 2:22 am

Во Јапонија peкopднo згoлeмyвaњe нa нoви cлyчaи нa кopoнa

Поврзано

Во бopбaтa пpoтив Koвид-19: Италија ги зaocтpи мepкитe вo пeт oд двaeceт peгиoни

Италија ги заостри ограничувањата во пет од 20-те региони на земјата во обид да го спречи ширењето на новите...

Maлкy дa нe пpeтepaa?: Ceдyмднeвeн кapaнтин вo Hoв 3eланд пopaди eдeн Koвид-19 cлyчaj

Премиерот на Нов Зеланд, Јасинда Ардерн, најави дека од утре ќе се воведе седумдневна блокада во најголемиот град Оuкленд,...

Кина ќe ги нaдминe САД и ќe cтaнe нajгoлeмaтa eкoнoмиja нa cвeтoт вo 2028 гoдинa

Кина има добри шанси да ја удвои големината на својата економија до 2035 година и попат да ги надмине...
- Advertisement -

Јапонското Министерство за здравство денес потврди дека 2.530 лица се разболеле во последните 24 часа, што е најголем дневен биланс на новозаболени лица од почетокот на пандемијата на коронавирус во таа земја.

Рекорден е и бројот на 23 починати пациенти од Ковид за еден ден, објави Си-Ен-Ен.

Од почетокот на пандемијата, потврдени се 142.789 случаи на Ковид-19 и 2.087 смртни случаи меѓу заразените во Јапонија.

Досега се опоравиле 116.778 пациенти со Ковид, а 453 се во критична состојба.

Особено е тешко во главниот град на Јапонија, во Токио, каде се регистрирани рекордни 570 нови случаи во последните 24 часа, вкупно 39.649 од почетокот на пандемијата, и 488 починати пациенти.

Latest News

Во бopбaтa пpoтив Koвид-19: Италија ги зaocтpи мepкитe вo пeт oд двaeceт peгиoни

Италија ги заостри ограничувањата во пет од 20-те региони на земјата во обид да го спречи ширењето на новите...

More Articles Like This