September 25, 2020, 4:20 pm

ВРАБОТЕНИТЕ РОДНИНИ НА ФУНКЦИОНЕРИТЕ ЌЕ СЕ ОТКАЖУВААТ: Заев најави дека дел од блиските на функционерите ќе се откажат од вработувањето во државните фирми

Поврзано

Kање Вест објави икона од Св. Климент Охридски

Американскиот рапер Кање Вест, кој неодамна ја прифати православната вера, денеска ги изненади своите фанови на Твитер со тоа...

Црн ден за Македонија, девет пoчинaти, 143 нови случаи на ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1504 тестирања, а регистрирани се 143 нови случаи...

Нема пари за компјутери за децата, ама има за потребите на Владата….

Над 40.000 деца нема каде да ја следат наставата, а од Владата велат дека оваа година нема да се...
- Advertisement -

Дел од функционерите потврдуваат дека нивните блиски ќе се откажат во вработувањето во јавниот сектор заради тоа што гледаат алтернатива на државните институции, но редно е да ги оставиме тие сами да соопштат, бидејќи станува збор за личен чин. Верувам дека ќе имаме одлични примери на повлекување и на тој начин ќе ја покажеме нашата совесност кон останатите граѓани, најави денеска премиерот Зоран Заев.

 

Тој посочи дека сите граѓани се еднакви пред законот и пред институциите, но додаде дека пример треба да биде етичкото однесување на функционерите.

Тоа е лош пример иако се работи за мала бројка, а токму функционерите треба да бидат добар пример како да се однесуваат граѓаните. Ако ние им наложиме нешто ќе потврдиме дека е тоа надвор од закон, етика или слично. Се работи за личен чин кој очекувам тие да го направат. Правиме детална анализа. Се работи за личен однос и лична одговорност на одредени поединци. Начинот на конкурирањето, фер и транспарентната правична постапка во делот на запослувањето е дел од анализа чии извештаи ги очекувам неделава. Кога ќе ги добијам веднаш јавно ќе ги соопштам сите информации, изјави Заев во одговор на прашање по презентацијата на Научно-технолошкиот парк во Скопје.

Сакам да им укажам на сите граѓани, како и на членовите на смејствата на функционерите, додаде, дека сите сме пример во државата.

Ако сакаме да го потврдиме тоа што го зборуваме дека подобро платени места, подобра можност за напредување во кариерата и поголеми плати како растат со своите практични знаења има во приватниот сектор, тоа мора да го покажеме како пример. Имаме одлични дефицитарни профили кои можат да бидат и побогати и понапредни ако изберат да одат во приватните институции. Постојат алтернативи за еден геодет, архитект, информатичар, економист, правник или било кој млад човек можностите се огромни. Државата е тука да ги помогне сите млади луѓе и сите граѓани, потенцира Заев.

Latest News

Зaгинaa двајцата пилоти од вoeниот авион што се ypна во Србија

Српското Министерството за одбрана потврди дека зaгинале двајцата пилоти при ypивањето на авионот „миг-21“, за време на вoeна вежба....

Самитот на лидeрите на Европската Унија ќе се одржи на 1 и 2 октомври

Лидерите на ЕУ 27 ќе се соберат на самитот во Брисел на 1 и 2 октомври, беше потврдено во кабинетот на претседателот на Европскиот...

Пронајден мpтoв маж во Велес, тeлото пpeдадено на обдykција

На 24.09.2020 во СВР Велес било пријавено дека околу 10.00 часот на ул.„Славко Ѓоргиев“ во Велес, во својот стан бил пронајден пoчинaт С.А.(64). Од...

Од незадоволително кopyптивна сме станале задоволително кopyптивна држава

Ивор Мицковски, политички аналитичар смета дека Македонија од незадоволително коруптивна станала задоволително коруптивна држава. Сме имале напредок во борбата со корупција. Од незадоволително коруптивна сме станале...

Зacтpeлани две лица откако место да застанат се обиделе да пpeгазат полициски службеници

На 25.09.2020 околу 06.00 часот на крстосница од пат с.Кравари – с.Оптичари, поради постоење основано coмнение дека се превезуваат мигpaнти, полициски службеници од Полициска...

More Articles Like This