ВРЕМЕТО ДЕНЕС:Сончево и топло

  • May 25, 2019

Времето во државата ќе биде сончево со мала до умерена облачност и топло. Ќе дува слаб до умерен западен ветер, особено изразен во западните делови. Попладне во планинските подрачја ќе има услови за изолирана појава на краткотраен дожд.

Дневните температури ќе се движат во интервал од 16 до 28 степени.

Во Скопје слично време со температура до 26 Целзиусови степени, во Маврово 16, Охрид 21, Битола 24, Крива Паланка и Берово 21, Кавадарци 27, Дојран 28 степени.

И во наредните денови ќе преовладува сончево и топло време со мала до умерена облачност. Во попладневните часови, главно во западните планински подрачја ќе има изолирана појава на краткотраен дожд, освен во понеделник кога на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи и ќе дува засилен југоисточен ветер.

Претходно «
Следно »