ВРЕМЕТО ДЕНЕС: Сончево време со температура до 19 степени

Поврзано

Пoплaднe пopoeн дoжд и гpмeжи, вeтep oд нaд 60км/ч

Локален пороен дожд, грмежи и повремено силен ветер се очекува попладне особено во западните делови на државата. На повеќе...

Дeнec нe oчeкyвa coнчeвo и тoплo вpeмe co тeмпepaтypи дo 29 cтeпeни

Денеска не очекува сончево и топло време со услови за краткотраен дожд на северозападот, а ќе дува умерен до...

УХМР co пpeдyпpeдyвaњe: Пoплaднeвo ocтaнeтe дoмa, ocoбeнo ќe ce paзoчapaтe oд викeнд пpoгнoзaтa

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност со услови за краткотраен дожд на северозападот. Ќе дува...
- Advertisement -

Времето во Македонија ќе биде сончево со умерена облачност, а во западните делови променливо облачно. Ќе дува умерен до засилен ветер од западен и југозападен правец.

Kон крајот на денот ќе има зголемување на облачноста и во западните планински подрачја ќе има повремен слаб дожд (над 2000 мнв повремен слаб снег). Максималната температура ќе биде во интервал од 12 до 19 степени.

Во Скопје, сончево со умерена облачност, а кон крајот на денот облачноста ќе се зголеми. Ќе дува умерен ветер од југозападен правец. Максималната температура ќе достигне до 16 степени.

Утре ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, на планините од снег. Ќе дува умерен повремено засилен северозападен ветер. Попладне облачноста ќе се намали и врнежите ќе престанат. Од петок ќе настапи стабилизирање на времето со значително повисоки дневни температури, особено за време на викендот кога на планините ќе има забрзано топење на снежната покривка.

Latest News

Пoчинaлe 17 лицa, peгиcтpиpaни 123 нoвoзaбoлeни лицa вo изминaтoтo дeнoнoќиe

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.598 тестирања, а регистрирани се 123 нови...

More Articles Like This