Време: Променливо облачно и до 30 степени

Поврзано

Пpoгнoзa нa УХМР: Coнчeвo вpeмe вo нapeднитe дeнoви, викeндoт пocвeжo и co пoвpeмeн дoжд

До четврток ќе преовладува сончево време. Утринските температури на повеќе места ќе се спуштаат под нула, а дневните од...

Дeнec coнчeвo и cвeжo вpeмe, тeмпepaтypитe oд cpeдa вo пopacт – oд пeтoк дoжд

Времето денеска ќе биде претпладне сончево и свежо, а попладне со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, а...

УХМР co нajaвa зa зaлaдyвaњe и зacилeн вeтep

Утре преку денот ќе се задржи сончево и натпросечно топло време за овој период од годината. Во утринските часови по...
- Advertisement -

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно, попладне со повеќе сончеви периоди. Ќе има појава на краткотраен локален дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од западен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 10 до 16, а максималната ќе достигне од 23 до 30 степени.

Во Скопје променливо облачно со сончеви периоди. Во делови од Скопската котлина ќе има услови за краткотраен дожд. Ќе дува слаб ветер од северозападен правец. Минималната температура ќе се спушти до 14, а максималната ќе достигне 26 степени.

Во петок ќе има преодно стабилизирање на времето, а тогаш ќе почне да дува и умерен до засилен јужен ветер, кој ќе се задржи и во следните денови. Под влијание на влажен бран во сабота ќе биде облачно со пообилни врнежи од дожд, кои на места ќе бидат поројни, проследени со грмежи и силен ветер. Температурата значително ќе се намали. Во недела и понеделник ќе биде променливо облачно и се уште ветровито со појава на локални врнежи од дожд.

Latest News

Тасевски: Прво беше името, па сѐ друго, гледате вие од СДСМ какви вeлепредавници ве водат?

Актерот Сашо ТАсевски на својот фејсбук профил реагираше на најновите насоки кои Холандија кои Македонија треба да ги следи...

More Articles Like This